Akcie v USA oslabili po štatistike z amerického trhu práce

Akcie v Spojených štátoch amerických v závere týždňa klesli. Reagovali na prekvapivo pozitívnu štatistiku z trhu práce, ktorá vzbudila obavy, že uvoľní americkej centrálnej banke (Fedu) ruky k väčšiemu sprísňovaniu menovej politiky. Investori tiež vyhodnocovali zmiešané štvrťročné hospodárske výsledky veľkých technologických firiem. Na devízovom trhu výrazne spevňoval dolár.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, v piatok stratil 0,38 percenta a zakončil obchodovanie na 33 926,01 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,04 percenta na 4136,48 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,59 percenta na 12 006,96 bodu.

Za celý týždeň posilnil S&P 500 o 1,6 percenta a Nasdaq o 3,3 percenta. Dow Jones o 0,2 percenta oslabil. Pre Nasdaq to bol piaty rastový týždeň po sebe, čo bol jeho najdlhší rast od prelomu októbra a novembra 2021.

Viac ako pol milióna nových miest

Americká ekonomika v januári vytvorila zhruba 517 000 nových pracovných miest, čo je oveľa viac, ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti potom v Spojených štátoch prekvapivo klesla na 3,4 percenta, najnižšie za pol storočie.

Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters v priemere predpokladali, že v januári vznikne zhruba 185 000 pracovných miest. U miery nezamestnanosti čakali, že z decembrovej hodnoty 3,5 percenta sa zvýši.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Po zverejnení nepriaznivého celoročného výhľadu oslabili o 7,6 percenta akcie automobilky Ford Motor.

Akcie spoločnosti Apple, ktorá je v USA najväčšia podľa trhovej hodnoty, vzrástli o 2,4 percenta. Spoločnosť predpovedá, že príjmy budú klesať už druhý kvartál v rade, ale predaje iPhonov sa pravdepodobne zlepšia, pretože výroba sa v Číne vrátila k normálu.

Pokles Amazonu aj materskej firmy Googlu

Akcie Amazonu sa prepadli o viac ako osem percent. Spoločnosť uviedla, že prevádzkový zisk by mohol v aktuálnom kvartáli klesnúť na nulu, pretože úspory z prepúšťania nevyrovnajú spotrebitelia a cloudoví zákazníci, ktorí znižujú výdavky.

Akcie Alphabetu klesli o viac ako tri percentá po tom, čo zisk a tržby materskej spoločnosti Googlu vo štvrtom kvartáli zaostali za očakávaniami Wall Street.

Americký dolár po prekvapivo priaznivých údajoch o januárovom vývoji amerického trhu práce v piatok na devízových trhoch spevňoval. Dnešné údaje o trhu práce podkopali špekulácie, že Fed po predpokladanom marcovom zvýšení úrokových sadzieb o ďalšiu štvrtinu percentuálneho bodu terajší cyklus zvyšovania úrokov ukončí, čo by bolo pre dolár nepriaznivé.

Krátko pred 22:00 strácalo euro k doláru viac ako percento na 1,0798 USD. K jenu dolár posilňoval o 1,9 percenta na 131,18 JPY. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval 1,2 percenta na 103 bodov.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , Alphabet , Amazon , americký dolár USD , Apple , Dow Jones , euro , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , Ford Motor , forex , Google , inflácia , japonský jen JPY , Nasdaq , S&P 500 , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy