Veterné elektrárne ako odpudzovač turistov? Nie je sa čoho báť, ukazuje rakúska štúdia

, Redakcia

Optický efekt veterných turbín nemá negatívny dopad na turistickú návštevnosť. V oblastiach s vysokou hustotou veterných elektrární dokonca počet turistických prenocovaní stúpol nadpriemerne. Vyplýva to zo správy Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energií (SAPI), ktorá sa odvoláva na rakúsku štúdiu.

Štúdia rakúskeho združenia IG Windkraft, ktorá bola realizovaná od roku 1994 do roku 2019, sa zaoberala vplyvom vizuálneho efektu na turistickú návštevnosť v jednotlivých regiónoch. V sledovanom období vzrástol počet veterných elektrární na rakúskom území z jednej na 1300. Rovnako však narástla aj turistická návštevnosť Rakúska, keďže počet prenocovaní v tomto období stúpol o 25 percent. Ešte zaujímavejší je však vývoj v jednotlivých regiónoch.

V spolkovej republike Burgerland, ktorá susedí so Slovenskom a vyznačuje sa veľkou hustotou veterných elektrární, stúpol počas sledovaného obdobia počet prenocovaní až o 46 percent. Podobne úspešne si viedol aj región dolného rakúska, v ktorom taktiež nájdeme množstvo veterných turbín.

Naopak v regióne spolkovej republiky Korutánsko, v ktorom sú momentálne v prevádzke iba dve veterné elektrárne a vyznačuje sa množstvom lyžiarskych stredísk či jazerom Wöthersee, klesol počet prenocovaní o 15 percent.

Foto: IG Windkraft

„Nedá sa vylúčiť, že turisti cielene navštevujú regióny s veternými elektrárňami práve preto, že si ich spájajú so zelenou energiou. Veterné elektrárne sa za posledné roky, nielen v reklame, stali symbolom trvalo udržateľnej budúcnosti,“ myslí si Stefan Moidl zo združenia IG Windkraft.

Slovensko zaostáva

Na území Slovenska momentálne funguje iba 5 veterných elektrární, ktoré sú v rozmiestnené v dvoch lokalitách. Výstavba nových je za posledné dve dekády žalostná. „Za posledných 19 rokov sa nevybudovala ani jedna veterná elektráreň, pričom aj naďalej prípravu projektov predlžujú zdĺhavé a problematické povoľovacie procesy,“ píše sa v správe SAPI.

Slovensku by však mohlo svitať na lepšie časy. Aktuálne totiž členovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE pripravujú projekty v hodnote viac ako 1,4 miliardy eur. Tie majú priniesť inštalovaný výkon viac ako 1 116,5 MW.

Viac o téme: Rakúsko , Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie SAPI , Slovensko , turistická návštevnosť , turizmus , veterná energia , veterné elektrárne

Súvisiace články

Aktuálne správy