Ukrajinská stopka ruský plyn Európe nezastaví: Moskva má pripravený alternatívny plán!

, ČTK/Red

Ak Ukrajina nepredĺži zmluvu o tranzite zemného plynu z Ruska do Európy, bude Rusko na vývoz plynu do Európy využívať alternatívne trasy a námorné dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). Podľa agentúry Reuters to v piatok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

V prípade nepredĺženia tranzitnej dohody bude podľa Dmitrija Peskova potrebné vykonať zmeny v logistických reťazcoch pre vývoz ruského plynu.

„Otázkou je, ako sa tam (do Európy) tento plyn dostane. Samozrejme, existujú trasy spojené s Tureckom a sú tu aj dodávky skvapalneného plynu, po ktorých je teraz dopyt,“ povedal Peskov.

Súčasná dohoda o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu vyprší na konci tohto roka. Ukrajina tento týždeň poprela, že je pripravená rokovať o predĺžení zmluvy. Urobila tak po tom, čo slovenský premiér Robert Fico po stredajšom stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom povedal, že tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy by mohol pokračovať.

„Postoj ukrajinskej strany je jednoznačný: Zmluva o tranzite prestane platiť na konci tohto roka,“ povedal agentúre Bloomberg tlačový odbor premiéra Šmyhaľa. „S Rusmi rokovať nebudeme a kontrakt nepredĺžime,“ dodal.

Mala by Európa využívať ruský plyn aj alternatívnymi cestami?

Európska únia uvalila na Rusko rozsiahle ekonomické sankcie v reakcii na jeho útok na Ukrajinu. Dovoz ruského plynu EÚ síce nezakázala, snaží sa však zbaviť závislosti na dodávkach energetických surovín z Ruska. Pokles dodávok ruského plynu EÚ kompenzuje okrem iného dovozom LNG.

O postoji Ukrajiny k pokračovaniu tranzitu ruského plynu do Európy a vyjadreniach slovenského premiéra Roberta Fica si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Alternatívne možnosti potvrdzuje aj slovenský prepravca plynu

Pokiaľ Ukrajina nepodpíše s Ruskom nový kontrakt na prepravu zemného plynu do Európy, mohlo by tento plyn dovážať napríklad konzorcium európskych odberateľov. To by plyn preberalo na rusko-ukrajinskej hranici a následne si objednalo prepravu u tamojšieho prevádzkovateľa siete. TASR o tom v piatok informoval prepravca plynu eustream.

„Myslíme si, že pokračovanie tranzitu má logiku z pohľadu zachovania pozitívnej bilancie dostupnosti plynu v regióne. Preto ide o tému, ktorá podľa nášho názoru ešte bude predmetom budúcich rokovaní,“ uviedol tlačový odbor eustreamu. Podľa spoločnosti ide o jedno z diskutovaných riešení, pričom aj ukrajinskí predstavitelia verejne komentovali, že majú záujem byť spoľahlivým partnerom.

Slovensko by bez plynu nemalo zostať

Slovensko by však ani v prípade zastavenia dodávok nemalo byť od zemného plynu odstrihnuté. Pôvodne jednosmerný prepravný systém prepravy plynu z Ruska sa postupne zmenil na plne flexibilnú sieť, ktorá umožňuje obojsmernú prepravu plynu so všetkými okolitými krajinami. Eustream podľa agentúry TASR dodal, že vďaka tomu môžu dodávatelia plynu účinne diverzifikovať portfóliá v prospech zákazníkov.

Najväčší dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel, má pokrytých z alternatívnych zdrojov približne 70 percent dodávok.

Viac o téme: Denys Šmyhaľ , Dmitrij Peskov , dodávky plynu , energetika , Eustream , Robert Fico , ruský plyn , skvapalnený zemný plyn LNG , Slovenský plynárenský priemysel SPP , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy