Bude tranzit ruského plynu cez Ukrajinu pokračovať? Kým Fico hovorí o dohode, Ukrajina to rázne odmieta!

Ukrajina poprela, že je pripravená rokovať o predĺžení kľúčovej zmluvy o tranzite ruského plynu cez svoje územie, ktorej platnosť vyprší na konci tohto roka. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Slovenský premiér Robert Fico pritom v stredu po stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom uviedol, že tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy by mohol pokračovať.

Robert Fico vo štvrtok zopakoval, že téma bola predmetom rokovaní. Naznačil aj možný postup pri zabezpečení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu.

„Postoj ukrajinskej strany je jednoznačný: Zmluva o tranzite prestane platiť na konci tohto roka,“ povedal agentúre Bloomberg tlačový odbor premiéra Denysa Šmyhaľa. „S Rusmi rokovať nebudeme a kontrakt nepredĺžime,“ dodal.

Rusko v rámci súčasnej dohody naďalej dodáva plyn do Európskej únie. Podľa analytikov z poradenskej spoločnosti Energy Aspects existuje aj bez predĺženia zmluvy možnosť, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom bude plyn záujemcom z EÚ dodávať prostredníctvom krátkodobých rezervácií prepravných kapacít na Ukrajine.

Z tranzitu plynu by profitovalo aj Slovensko

Slovenský premiér Robert Fico v stredu uviedol, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bol jednou z tém jeho stretnutia s ukrajinským premiérom. „Vznikla dohoda, že pravdepodobne tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bude pokračovať, čo je vynikajúca správa,“ povedal slovenský premiér.

Mal by podľa vás tranzit ruského plynu cez Ukrajinu pokračovať?

„To znamená, že budeme môcť aj my na Slovensku pokračovať v tranzite tohto plynu, z čoho potom budú profitovať nielen naše podniky, ale bude z toho profitovať aj Rakúsko a Taliansko,“ dodal.

Fico priblížil predmet rokovaní

„Chápem, z politických dôvodov asi ťažko môže podpísať príslušný podnik z Ukrajiny zmluvu s Gazpromom. My tento problém nemáme. Keď sa nájde nejaké riešenie na tranzit, ktoré zabezpečí Ukrajine tranzitné poplatky, ja to uvítam. Toto bolo predmetom rokovaní medzi mnou a pánom Šmyhaľom,“ povedal vo štvrtok Fico novinárom.

Európska únia uvalila na Rusko rozsiahle ekonomické sankcie v reakcii na jeho útok na Ukrajinu. Dovoz ruského plynu EÚ síce nezakázala, snaží sa však zbaviť závislosti na dodávkach energetických surovín z Ruska.

Pokles dodávok ruského plynu EÚ kompenzuje okrem iného dovozom skvapalneného zemného plynu (LNG).

Viac o téme: Denys Šmyhaľ , dodávky plynu , energetika , Gazprom , Robert Fico , ruský plyn , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy