Slovensko sa stalo sebestačným vo výrobe elektriny, je za tým nižšia spotreba

Slovensko sa tento rok stalo sebestačným vo výrobe elektrickej energie. Podľa predbežných údajov za prvé štyri mesiace od Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) k tomu prispela hlavne nižšia spotreba elektriny. V minulosti sme časť svojej spotreby prúdu pokrývali dovozom.

Produkcia elektriny na Slovensku za prvé štyri mesiace roka medziročne stúpla o 0,8 percenta na 9,88 terawatthodín. Spotreba elektriny v krajine v tomto období oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesla bezmála o 11 percent zhruba na 9,25 terawatthodín.

Pôvodne najväčší odberateľ elektrickej energie na Slovensku, spoločnosť Slovalco, tento rok v januári ohlásil odstavenie posledných desiatich pecí na výrobu primárneho hliníka. Produkciu hliníka spoločnosť začala utlmovať už skôr a opakovane sa sťažovala na drahú elektrinu a na nedostatočné kompenzácie od štátu.

Najväčší podiel na výrobe elektriny na Slovensku majú atómové elektrárne. Ich význam ešte stúpne po úplnom nábehu produkcie v novom treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý bol dokončený vlani. Tento blok s výkonom 471 megawattov by mal podľa skorších odhadov pokryť 13 percent spotreby elektriny na Slovensku. V elektrárni Mochovce je ešte rozostavaný štvrtý blok, prvé dva bloky tam vyrábajú elektrinu už roky.

Viac o téme: jadrové elektrárne , sebestačnosť , Slovalco , Slovenská elektrizačná prenosová sústava SEPS , Slovensko , spotreba energií , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy