Slovensko má v strednej Európe podľa analytikov najvyššiu spotrebnú daň na benzín

Slovensko má v strednej Európe najvyššiu sadzbu spotrebnej dane na benzín, ktorá tvorí značnú časť maloobchodnej ceny tohto paliva. Pri nafte táto daň naopak patrí k najnižším v EÚ. Uviedli to vládni analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorí za ekonomicky správne a v súlade s medzinárodným odporúčaním označili zdanenie spotreby. Benzín je na slovenských čerpacích staniciach dlhodobo drahší než napríklad v Česku.

Slovensko uplatňuje na liter benzínu spotrebnú daň 0,514 eura a pri nafte 0,368 eura. Obe tieto dane sú podľa ISA nižšie oproti priemeru v EÚ, ale pri benzíne je najvyššia v regióne. Česko má proti Slovensku mierne nižšiu spotrebnú daň na benzín, naopak vyššiu na naftu.

Vládni analytici uviedli, že Slovensko uplatňuje v porovnaní so susedmi z členských krajín EÚ spolu s Rakúskom najnižšiu DPH na palivá, a to 20 percent.

„Ekonomicky je správne a v súlade a medzinárodným odporúčaním zdaňovať hlavne spotrebu a negatívne externality. Tomu zodpovedá vyššie zaťaženie benzínu spotrebnou daňou na Slovensku,“ napísali analytici ISA.

Po väčšinu tohto apríla sa ceny litra najžiadanejšieho benzínu Natural 95 pohybovali na čerpacích staniciach na Slovensku blízko hranice 1,70 eura, v závere mesiaca klesli.

Viac o téme: benzín , čerpacie stanice , nafta , pohonné látky , Slovensko , spotrebná daň

Súvisiace články

Aktuálne správy