Sankcie na export ruskej ropy fungujú, Rusko prichádza o miliardy dolárov

Sankcie na export ruskej ropy začínajú prinášať ovocie a dopadať na ruskú ekonomiku, uvádza investigatívny portál istories.media, podľa ktorého Rusko v prvom štvrťroku tohto roka prišlo na tržbách z ropy o 15,6 miliardy dolárov. Navyše sa nenaplnili obavy, že by ceny ropy kvôli únijným sankciám na svetových trhoch mohli vystreliť nahor.

Začiatkom decembra minulého roka začal platiť zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie a krajín G7. Zo zákazu majú výnimku dodávky ropovodom Družba, ktorého južná vetva vedie do Maďarska, na Slovensko a do Česka a severné do Poľska a Nemecka. Paralelne s tým európsky blok zaviedol tiež pri ruskej rope cenový strop. Od 5. februára navyše nadobudlo účinnosť embargo Únie na dovoz ropných produktov.

Jedným z výsledkov týchto opatrení je pokles celkového ruského exportu ropy, vyplýva podľa istories.media z analýzy medzinárodnej expertnej skupiny, ktorú vedie šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak spoločne s bývalým americkým veľvyslancom v Rusku pôsobiacim na Stanfordovej univerzite Michaelom McFaulom. V prvom štvrťroku tohto roka Rusko vyviezlo v priemere 4,3 milióna barelov ropy denne, zatiaľ čo ešte vlani to bolo 4,9 milióna barelov.

Rusko vraj prišlo o viac než 11 miliárd dolárov

V dôsledku toho klesli Rusku v prvom štvrťroku v porovnaní s prvým kvartálom minulého roka tržby z predaja ropy a ropných produktov o 15,6 miliardy dolárov. Za touto stratou je jednak pokles vývozu ropy z Ruska (6,1 miliardy dolárov), jednak skutočnosť, že ruská ropa Urals sa predávala lacnejšie ako severomorská ropa Brent (5,2 miliardy dolárov), ale aj pokles ceny ropy Brent (vyše štyri miliardy dolárov). Kvôli priamemu dopadu sankcií tak Rusko podľa analytikov prišlo o viac ako 11 miliárd dolárov.

Svetový trh s ropou pritom zostal stabilný, upozorňuje investigatívny web. Vystrelenie cien ropy „až do vesmíru“, ako mnohí analytici predpovedali, sa neodohralo. Cena severomorskej ropy Brent bola v prvom štvrťroku tohto roka o 18 percent nižšia ako v minulom roku a v priemere predstavovala 81 dolárov za barel. Ceny ruskej ropy klesli ešte nižšie a v januári a februári sa dokonca dostali pod cenový strop 60 dolárov za barel uplatňovaný Európskou úniou.

Preorientovali sa na východ a zmiernili dopady sankcií

Rusku sa ale podarilo čiastočne zmierniť dopady sankcií preorientovaním svojho trhu na východ. Kým na EÚ v prvom štvrťroku pripadalo 19 percent celkového exportu ruskej ropy, vyše 33 percent putovalo na nový trh – do Indie. Najväčší podiel, a to 42 percent, potom pripadal na Čínu.

Aby boli sankcie ešte efektívnejšie, odporúčajú odborníci z uvedenej medzinárodnej expertnej skupiny prísnejšie kontroly dodržiavania cenového stropu stanového EÚ a skupiny G7. Spoločnosti síce nesmú prepravovať do krajín uplatňujúcich strop ropu, ktorú by Moskva predávala nad stanovenou cenou, preukázať to však musí len na výzvu príslušných orgánov. Neexistuje ani záruka, že poskytovatelia služieb spojených s prepravou ropy dostávajú od svojich klientov pravdivú dokumentáciu. Odborníci tiež žiadajú krajiny Skupiny G7 a Európsku úniu, aby vykonali audit spoločností prevážajúcich ropu po mori a firiem zaregistrovaných v Hongkongu a Spojených arabských emirátoch, cez ktoré podľa nich putuje mnoho dodávok porušujúcich cenový strop.

Viac o téme: Brent , cena ropy , export , ruská ropa , Rusko , sankcie , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy