Ruský súd hrozí českému Net4Gas pokutou za žalobu proti Gazpromu

Ruský súd v stredu oznámil, že česká plynárenská spoločnosť Net4Gas (N4G) bude musieť zaplatiť pokutu vo výške približne 112,96 milióna eur, ak bude pokračovať v súdnom spore proti energetickému gigantovi Gazprom pre meškajúce platby. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru TASS.

Vlani v apríli Net4Gas, prevádzkovateľ prepravnej sústavy zemného plynu v Česku, uviedol, že začne arbitrážne konanie proti nemenovanej ruskej spoločnosti. Predchádzalo tomu vyhlásenie Václava Bartuška z ministerstva zahraničných vecí v januári 2023, že česká spoločnosť nedostala platby od Gazpromu za využívanie siete plynovodov.

Dodávky ruského zemného plynu do Európy sa znížili na rekordné minimá po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a zavedení bezprecedentných sankcií Západu proti Moskve.

Arbitrážny súd Petrohradu a Leningradskej oblasti v stredu rozhodol o zákaze českého prevádzkovateľa plynárenskej prepravnej sústavy Net4Gas pokračovať v arbitráži proti Gazpromu v Českej republike. Net4Gas zatiaľ neodpovedal na žiadosť o vyjadrenie.

Poľský Europol Gaz bude tiež musieť zaplatiť pokutu, ak bude pokračovať v súdnom konaní

V novembri ten istý súd uviedol, že poľský Europol Gaz bude musieť zaplatiť pokutu vo výške približne 1,57 miliardy USD (1,45 miliardy eur), ak bude pokračovať v súdnom konaní vo výške 6 miliárd zlotých (1,39 miliardy eur) proti Gazpromu vo Švédsku.

Gazprom podal na ruský súd podobné žaloby ako proti Net4Gas aj proti nemeckým spoločnostiam Uniper Global Commodities SE a Metha-Methanhandel GmbH, holandskej Gasunie Transport Service, ukrajinskému Naftogasu a poľskému Orlenu.

Minulý rok nemecké Deutsche Bank a Commerzbank získali na súde v Londýne zákaz, ktorý bráni dcérskej spoločnosti Gazpromu žalovať ich v Rusku za prerušený projekt plynovodu.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , Gazprom , Net4Gas , plyn , pokuty , Rusko , ruský plyn , súdny spor

Súvisiace články

Aktuálne správy