Prudký prepad ceny plynu pokračuje, oproti začiatku roka klesla už o dve tretiny

, Redakcia

Zlacňovanie plynu na burze v Holandsku sa nezastavilo ani tento týždeň. Vo štvrtok krátko predpoludním cena za megawatthodinu dokonca skĺzla už pod 26 eur. Od začiatku roka tak plyn pre Európu zlacnel už o dve tretiny.

Plyn pre Európu naďalej prudko zlacňuje. Len prednedávom spadla jeho cena na európskom plynárenskom uzle TTF v Holandsku pod dôležitú psychologickú hranicu 30 eur za megawatthodinu, čo po mnohých mesiacoch poznačených energetickou krízou v súvislosti s vojnou na Ukrajine mnohí odborníci nazvali „návratom do tradičného obchodného rozpätia“. Plyn sa totiž tesne pod 30-eurovou hranicou obchodoval aj ďaleko pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Teraz sa však cena plynu pre Európu posúva ešte nižšie. Vo štvrtok predpoludním sa nachádzala na úrovni 26 eur za megawatthodinu, čo iba za štvrtkové obchodovanie znamenalo pokles o viac ako 6 percent. Ide o neporovnateľnú cenovú úroveň oproti vrcholu z leta minulého roka, kedy sa megawatthodina plynu v uzle TTF predávala až za takmer 340 eur.

Od začiatku roka plyn zlacnel o 66 percent

Obchodovanie s plynom v Európe tak pokračuje v klesajúcom trende, ktorý sa spustil začiatkom decembra minulého roka, kedy megawatthodina zemného plynu stála zhruba 140 eur. Od začiatku roka, kedy cena predstavovala už len zhruba 77 eur za megawatthodinu, tak do dnes plyn zlacnel o ďalších 66 %.

K poklesu pritom podľa webu tradingeconomics.com naďalej prispievajú bohaté dodávky LNG, znížená spotreba, mierne poveternostné podmienky, silnejšia výroba obnoviteľnej energie a utlmený dopyt z Ázie. Tlak na pokles cien podporilo aj nedávne vyjadrenie predstaviteľov najvýkonnejších ekonomík sveta G7, podľa ktorých ďalšie investície do plynárenského sektora sú vhodným opatrením na urýchlenie odstránenia závislosti od ruskej energie.

Existuje však tiež možnosť, že prípadné abnormálne horúčavy a suchá počas leta spolu s oživením ázijského dopytu po LNG by mohli vyvinúť tlak na rast cien.

Viac o téme: ceny energií, energetická kríza, plyn, plynovod, skvapalnený zemný plyn LNG, TTF, zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy