Vraciame sa konečne do normálu? Ceny plynu už klesli k úrovniam, pri ktorých sa obchodovali aj ďaleko pred vojnou

, Redakcia

Pamätáte si koľko stál plyn na burze napríklad v roku 2013? Bolo to zhruba toľko ako dnes. Ceny plynu v európskom plynárenskom uzle sa totiž vo štvrtok prepadli prvýkrát za dva roky pod 30 eur za megawatthodinu. Za 29 eur sa pritom plyn obchodoval napríklad aj koncom spomínaného roka 2013, alebo tiež na jeseň 2018. Teda dávno predtým, ako Rusi začali úmyselne škrtiť kohútiky na plynovodoch v príprave na inváziu na Ukrajinu.

Cena plynu na európskom plynárenskom uzle TTF kontinuálne klesá už šiesty týždeň v poradí. Podľa webu tradingeconomics.com ide o najdlhšiu sériu prepadu ceny suroviny od roku 2020. Vrcholom bolo práve štvrtkové obchodovanie, kedy sa za jediný deň cena plynu prepadla o viac ako 8 percent na zatiaľ najnižšiu úroveň za posledné dva roky 29,75 eur za megawatthodinu. Pre porovnanie, vlani v lete jeho cena dosahovala 340 eur za megawatthodinu.

Pozitívny vplyv na vývoj cien zemného plynu má pritom viacero faktorov. Tým prvým je stále bohatá zásoba dodávok skvapalneného zemného plynu LNG, ktoré do Európy prúdia. Navyše, spotreba plynu v Európe za posledné mesiace solídne klesla. Poklesu ceny nahráva aj počasie a utlmený dopyt z Ázie.

Pôjdu ceny plynu ešte nižšie?

V piatok dopoludnia sa ceny plynu na burze držali blízko pri hranici 30 eur za megawatthodinu. Podľa analytikov z Dát bez pátosu však spomenuté faktory ako aj solídna naplnenosť európskych zásobníkov môžu poslať cenu ešte nižšie. „Nie je otázkou či bude cena plynu naďalej klesať, ale kam až klesne,“ uvádzajú vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Ako však pripomína web ekonomického denníka Financial Times, už teraz sa ceny plynu v Európe nachádzajú v „normálnom obchodnom rozpätí“. Ďalší pokles ceny pritom očakáva aj analytik Tom Marzec-Manser z energetickej konzultačnej firmy ICIS. „Uvidíme ďalší prepad na krátkodobých kontraktoch? Áno, bezpochyby,“ cituje Marzec-Mansera Financial Times.

Obchodníci a analytici však napriek krehkej rovnováhe, do ktorej sa trh s plynom po mesiacoch enormných otrasov dostáva, zostávajú vo svojich výhľadoch opatrní. Aj keby ceny plynu začali s blížiacou sa zimou v tomto roku opäť rásť, nikto z nich však neočakáva, že by sa mali dostať na šialené úrovne z minulého leta.

Viac o téme: ceny energií, ceny plynu, energetická kríza, plyn, plynovod, TTF

Súvisiace články

Aktuálne správy