Pohonné látky by v novom roku podľa analytika mohli mierne zdražieť

Ceny pohonných látok by sa v novom roku mohli mierne zvýšiť. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB.

„Ceny ropy a pohonných látok sa už nachádzajú blízko svojich lokálnych miním a v novom roku by sme mohli opäť pozorovať mierne zdraženie,“ spresnil.Veľkoobchodné ceny na burze v Rotterdame mali podľa Nemkyho podobný vývoj ako ceny pohonných látok a ceny ropy. „V súčasnosti tam už vidíme miernu stabilizáciu, ktorá sa tak prepíše aj do cien na čerpacích staniciach,“ avizoval.

Pripomenul, že ceny pohonných látok v 49. týždni v SR sa výrazne prepadli. „Ceny benzínu poklesli o 1,98 % na cenu 1,534 eura/liter (l). Ceny nafty poklesli o pomerne viac, a to o 3,45 % na cenu 1,539 eura/l. Slabý dopyt spotrebiteľov s príchodom zimy sa výrazne podpisuje pod ceny benzínu a ropy. Postupnú normalizáciu vidíme taktiež aj na cene nafty, ktorá sa postupne približuje cenám benzínu,“ vysvetlil.

Rusko, Kuba, Rosnefť, pohonné hmoty, kríza, sankcie
Na Kube majú nedostatok pohonných hmôt. Foto: unsplash.com/Erik Mclean

Poznamenal, že ceny ropy v 49. týždni poklesli o 3,85 % a dostali sa na cenu 75,84 USD za barel ropy. „Dôvodom poklesu bol pokračujúci slabnúci dopyt, ale taktiež aj rozhodnutie kartelu OPEC+ o ďalších produkčných reštrikciách na 1. kvartál 2024, ktoré však trh vyhodnotil ako nedostatočné,“ dodal analytik.

Viac o téme: analytik , ceny ropy , pohonné hmoty , pohonné látky , ropa , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy