Bola to sabotáž? Únik z plynovodu medzi Fínskom a Estónskom vraj nie je náhoda, Fíni podozrievajú Rusov!

, Redakcia

Nedeľný únik plynu z plynovodu vo Fínskom zálive vraj nie je náhoda. Naznačuje to s odvolaním sa na svoje zdroje fínska verejnoprávna televízia Yle. Bulvárny denník Iltalehti dokonca cituje zdroj z bezpečnostného prostredia, podľa ktorého Fíni podozrievajú z útoku Rusko.

Fínska vláda má o úniku plynu z plynovodu informovať na tlačovej konferencii v utorok popoludní. Podľa zdrojov fínskej verejnoprávnej stanice Yle pritom jej zvolanie súvisí so „znepokojujúcou zmenou v bezpečnostnej situácii Fínska“ s tým, že únik z plynovodu medzi Fínskom a Estónskom sa „nezdá ako náhoda“. Bulvárny denník Iltalehti dokonca cituje zdroj zo zahraničnej a bezpečnostnej oblasti, podľa ktorého vláda a fínske obranné sily podozrievajú z útoku na plynovod Rusko.

Informácie o pripravovanej tlačovej konferencii fínskej vlády najprv prenikli na verejnosť od zdrojov zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Pôvodne sa vraj mala konať v utorok o druhej hodine popoludní miestneho času. Nakoniec sa uskutočnila až v utorok podvečer.

Podľa vládnej tlačovej správy, ktorá potvrdzovala zvolanie tlačovej besedy, úrady lokalizovali poškodený bod v plynovode Balticconnector. Zároveň informovali aj po poškodení komunikačného kábla medzi Fínskom a Estónskom.

Premiér Orpo: Únik spôsobila „externá aktivita“

Tieto informácie na spomínanej tlačovej konferencii v utorok podvečer potvrdil aj samotný fínsky premiér Petteri Orpo. Plynovod bol podľa neho poškodený „externou aktivitou“. Priamo sa však k tomu, čo škodu mohlo spôsobiť, podľa yle.fi nevyjadril.

Mapa plynovodu Balticconector. Zdroj: yle.fi

Šéf vyšetrovateľov fínskeho Národného úradu pre vyšetrovanie Timo Kilpeläinen nechcel incident porovnávať s vlaňajšou sabotážou na plynovode Nord Stream. Poznamenal však, že poškodenie Balticconectora bolo také významné, že je predbežne vyšetrované ako ťažká sabotáž. Kto by za ňou mohol stáť, taktiež nekonkretizoval. „Sabotáž takéhoto kalibru si vyžaduje určité know-how a špeciálne vybavenie. Pravdepodobne za tým nestáli obyčajní ľudia,“ citoval Kilpeläinena web yle.fi.

Na vyšetrovaní incidentu s víkendovým únikom plynu, ktorý zaznamenali na plynovode Balticconector, sa podieľa fínska bezpečnostná spravodajská služba a fínska pohraničná stráž.

V prevádzke len tri roky

Podmorský plynovod Balticconnector je v prevádzke od roku 2020. Spája mestá Inkoo vo Fínsku a Pladiski v Estónsku. Inkoo sa nachádza zhruba 60 kilometrov južne od Helsínk, kým Paldisky leží asi 50 kilometrov západne od estónskeho hlavného mesta Tallin. Plynovod umožňuje Fínsku prístup do podzemného zásobníku plynu Inčukalns v Lotyšsku.

Fínsky prevádzkovateľ plynovodov Gasgrid Finland pritom v pondelok uviedol, že jediným možným dôvodom neobvyklého poklesu tlaku v potrubí Balticconector je diera v potrubí, čo je pri tak krátko využívanom plynovode neobvyklé. Kvôli víkendovému úniku môže byť pritom mimo prevádzky až niekoľko mesiacov.

Prezident Niinistö: Sme v kontakte so spojencami

Skutočnosť, že únik plynu z plynovodu zrejme nie je dielom náhody či vyššej moci, potvrdil ešte v utorok popoludní aj fínsky prezident Sauli Niinistö. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedol, že je pravdepodobné, že poškodenie plynového potrubia aj komunikačného kábla je výsledkom vonkajšej činnosti. „Príčina škôd zatiaľ nie je jasná, vyšetrovanie v spolupráci Fínska a Estónska pokračuje,“ uviedol.

Prezident zároveň dodal, že fínske úrady sú v neustálom kontakte so spojencami a partnermi. Samotný Niinistö v utorok rozprával s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Aliancia je podľa neho pripravená pomáhať pri vyšetrovaní.

Na incident okamžite zareagovali aj komoditné trhy. Cena plynu na európskom plynárenskom uzle TTF v Rotterdame totiž od víkendu vystrelila už o viac ako štvrtinu na bezmála 50 eur za megawatthodinu. Na a podobnej úrovni bola naposledy ešte v apríli tohto roka. Cenu plynu pritom na burze nahor tlačí situácia v Izraeli.

Viac o téme: Balticconector , Estónsko , Fínsko , Gasgrid Finland , Jens Stoltenberg , NATO , Nord Stream , Petteri Orpo , plyn , plynovod , sabotáž , Sauli Niinistö , únik , vyšetrovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy