Brazílska vláda sa prie kvôli povoleniu ťažby ropy pri severnom pobreží

Brazílska vláda ľavicového prezidenta Luiza Inácia Luly da Silva sa prie kvôli plánu štátnej ropnej spoločnosti Petrobras ťažiť ropu pri severnom pobreží Brazílie. Kým ministerstvo životného prostredia Petrobrasu povolenie na začatie prieskumných vrtov nedalo s obavami o vplyv na oblasť ústia Amazonky, prezident Lula tomuto projektu dvere ešte nezatvoril, pretože ťažba ropy by mohla pomôcť brazílskej ekonomike. Lula, ktorý je prezidentom od januára, sa ale zároveň prezentuje ako ochranca životného prostredia, čím sa výrazne dištancoval od politiky svojho predchodcu Jaira Bolsonara. Informoval o tom v stredu denník El País.

„Ak by bola ťažba ropy v tomto mieste problém pre Amazóniu, tak sa jednoducho ťažiť nebude, ale zdá sa mi to ťažko zdôvodniteľné, pretože Amazónia je vzdialená 530 kilometrov,“ vyhlásil prezident. Miesto, kde chce Petrobras prieskumné vrty robiť, je viac ako 500 kilometrov od ústia Amazonky do Atlantiku a zhruba 175 kilometrov od pobrežia brazílskeho štátu Amapá.

Petrobras prikladá tomuto projektu veľkú dôležitosť a z financií na prieskum ťažby do roku 2027 naň vyčlenil zhruba polovicu zdrojov. V morskej panve pri severnom pobreží Brazílie je podľa odhadov firmy Petrobras okolo 10 000 miliónov barelov ropy. Petrobras argumentuje aj tým, že iné firmy už ťažia pri pobreží ropu v susednej Francúzskej Guayane. Podľa brazílskej firmy by mohlo ísť o ďalšie významné ložisko ropy, podobné tomu pri južnom a juhovýchodnom pobreží, ktoré bolo objavené začiatkom tohto storočia.

Neinformovali o vplyve ťažby na domorodé kmene, ani o zárukách proti úniku ropy

Ministerstvo životného prostredia povolenie zatiaľ zamietlo s tým, že firma nepredložila dostatočné záruky proti prípadnému úniku ropy, ani informácie o vplyve ťažby na domorodé obyvateľstvo, ktoré ale nežije blízko ústia Amazonky, napísal El País. Proti ťažbe v oblasti sú ekológovia, ktorí sa obávajú negatívneho vplyvu na oblasť s veľkou biodiverzitou a ktorí vyzývajú vládu, aby sa sústredila na transformáciu energetiky a na využitie obnoviteľných zdrojov.

Po odmietavom stanovisku ministerstva životného prostredia, respektíve jeho úradu IBAMA, z minulého týždňa však ministerstvo energetiky podľa španielskeho denníka Petrobrasu oznámilo, aby pokračoval s prípravami a predložil novú žiadosť doplnenú o ďalšie štúdie.

Viac o téme: Amazónia, Brazília, Petrobras, ropa, ropné ložiská, spor, ťažba ropy

Súvisiace články

Aktuálne správy