V Rakúsku štrajkuje palubný personál Austrian, dotýka sa to aj spojov s Prahou

V Rakúsku v noci na štvrtok začal 36-hodinový štrajk palubného personálu aerolínií Austrian Airlines (AUA). Na základe rozhodnutia odborového zväzu vida bolo na štvrtok a na piatok zrušených 400 letov, čo podľa spoločnosti zasiahne zhruba 50 000 pasažierov. Štrajk sa dotkne najmä viedenského letiska, ale tiež letísk v Innsbrucku, Salzburgu, Štajerskom Hradci alebo Klagenfurte. Podľa internetových stránok pražského letiska boli zrušené aj lety medzi českým a rakúskym hlavným mestom.

Spoločnosť AUA ponúka bezplatné storná a zmeny rezervácií, viedenské letisko potom bezplatné zrušenie zazmluvneného parkovania. Podľa letiska je situácia pokojná.

Austrian Airlines odhaduje škody spôsobené rušením letov pri aktuálnom rokovaní o kolektívnej zmluve na 24 miliónov eur. Rokovania sa podľa agentúry APA tiahnu už niekoľko týždňov a zrušené boli stovky letov.

Palubný personál AUA požaduje rovnaké platy ako majú kolegovia pri nemeckej Lufthanse, ktorá je materskou spoločnosťou AUA. Odbory tvrdia, že pri Lufthanse sú tieto platy o 40 percent vyššie.

Zrušené dnes boli tiež oba odlety a oba prílety na linke Praha-viedeň a tiež piatkový odlet a prílet.

Viac o téme: Austrian Airlines , cestujúci , letiská , odbory , štrajk , Viedeň

Súvisiace články

Aktuálne správy