Rastúce ceny stavajú Slovákov pred otázku: Oplatí sa ísť natankovať k susedom? Tu je odpoveď!

, Redakcia

Ceny pohonných hmôt sú na Slovensku opäť v centre pozornosti. Benzín neprestal zdražovať ani po veľkonočných sviatkoch a jeho ceny sa priblížili k minuloročným maximám. O niečo lepšie sú na tom motoristi, ktorí tankujú naftu. Najnovšie údaje Inštitútu finančnej politiky pritom ukazujú, že benzín je v porovnaní s okolitými krajinami na Slovensku najdrahší, naftu je však možné natankovať u nás aj výhodnejšie.

Ak by ste vycestovali k našim susedom a natankovali tam benzín, zaplatili by ste určite menej ako na Slovensku. Ceny tohto paliva sú totiž v Česku, Maďarsku, Poľsku a aj v Rakúsku nižšie ako u nás. Vyplýva to z porovnania cien pohonných látok u nás a v okolitých krajinách, ktoré zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií.

Štátni analytici zverejnili aktualizovaný index cenovej konkurencieschopnosti benzínu a nafty, ktorý ukazuje, ako sú na tom ceny pohonných látok u nás a u susedov. Ak je hodnota indexu menšia ako 1, cena benzínu alebo nafty na slovenských čerpacích staniciach je nižšia ako cena v inom uvedenom štáte. Ako je však možné vidieť na nasledujúcom grafe, v prípade benzínu je aktuálne hodnota indexu nad úrovňou 1, a tak vo všetkých okolitých krajinách je jeho cena nižšia ako na Slovensku.

V prípade nafty je však vývoj pre slovenských motoristov priaznivejší. Podľa osobitného indexu pre tento typ paliva je totiž jeho aktuálna cena na Slovensku priaznivejšia ako napríklad v Rakúsku či Maďarsku. Poľsko a Česko majú ceny len o málo výhodnejšie ako u nás.

Ceny pohonných látok sa už u nás opäť stávajú aj politickou témou. Zaoberať sa nimi budú poslanci NR SR. Opozičná SaS totiž napríklad navrhuje znížiť spotrebnú daň aj DPH na pohonné látky. Pri tankovaní v zahraničí totiž Slovensko prichádza o celý výnos z týchto daní.

Neistota vyháňa ceny ropy nahor

Za rastúcimi cenami pohonných látok sú ako inak ceny ropy. Čierne zlato v súčasnosti podľa analytika XTB Mareka Nemkyho celkom výrazne reaguje na fundamenty v Strednom východe, kde sa čoraz častejšie rieši prímerie v Gaze. Riziko pre vstup Iránu do otvoreného konfliktu s Izraelom je pritom po nedávnom útoku mierne vyššie. Zvýšené napätie tak nahráva vyšším cenám ropy na trhu.

Sledujete vývoj cien pohonných látok aj v zahraničí pre lacnejšie tankovanie?

Fundamenty však začínajú vyzerať mierne negatívnejšie. Inflačné dáta zo Spojených štátov ukazujú, že rast cien sa u nich ešte nezastavil, čo by znamenalo udržanie vysokých úrokových sadzieb dlhšie, ako sa očakávalo a ďalšie tlmenie spotreby v USA. Reportované zásoby zo Spojených štátov taktiež naznačovali slabší dopyt.

Na druhej strane tu však ešte stále máme na stole škrty kartelu OPEC+, ktoré však môžu byť v druhej polovici roka mierne uvoľnené. „Problémy hlásia aj v Mexiku, kde znižujú export ropy o 330 tis. barelov denne, aby dokázali zásobovať domáce rafinérie,“ upozornil analytik XTB.

Viac o téme: autá , benzín , doprava , Inštitút finančnej politiky IFP , Marek Nemky , motoristi , nafta , pohonné hmoty , tankovanie , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy