Nemecké dráhy DB sa snažia súdnou cestou zabrániť štrajku rušňovodičov

Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) sa snaží súdnou cestou zabrániť 24-hodinovému štrajku rušňovodičov, ktorá v nákladnej doprave začne dnes večer a v osobnej v noci na utorok. Personálny šéf DB Martin Seiler dnes oznámil, že dráhy na pracovnom súde vo Frankfurte nad Mohanom napadli okrem iného to, že odbory rušňovodičov GDL ohlásili štrajk s nedostatočným predstihom. Dráhy opätovne vyzvali odborovú organizáciu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu.

„Iba dva dni po poslednom štrajku odbory rušňovodičov vyhlásili ďalší štrajk. Je to šiesty štrajk odborov GDL v súčasnom tarifnom spore a prvý v rámci takzvaných štrajkových vĺn,“uviedla spoločnosť DB. Odbory GDL v reakcii na doterajšie stroskotané rokovania ohlásili, že štrajky budú teraz vo vlnách a že protesty budú oznamovať len s krátkym predstihom.

Podľa Seilera je však takýto postup štrajkov neprimeraný, bezdôvodný a protiprávny. „Je to čistá bezohľadnosť,“ povedal Seiler o krátkom predstihu, keď odborári štrajk oznámili. Dráhy preto podľa Seilera dnes dopoludnia predložili pracovnému súdu naliehavú žiadosť o zastavenie štrajku. Nie je vylúčené, že súd rozhodne ešte dnes.

Nákladné vlaky budú stáť aj 24 hodín

„Nepredvídateľnosť železničnej premávky je neprijateľná. Ľudia musia ísť do práce, tovar do tovární, uhlie do elektrární. Bez železnice v tejto krajine nič nefunguje, „dodal Seiler.

Rušňovodič osobných vlakov zastaví prácu od utorkových 02: 00 a znovu ju obnoví v stredu od 02: 00. Rušňovodiči nákladných vlakov s protestom začnú už v pondelok o 18.00 h. Nákladné vlaky budú stáť aj 24 hodín.

Hlavným sporom v rokovaní o lepších mzdových a pracovných podmienkach je požiadavka odborov na skrátenie týždenného pracovného úväzku zo súčasných 38 na 35 hodín, a to so zachovaním plnej mzdy. Dráhy ako kompromis ponúkli 36 hodín, čo ale odbory odmietajú.

Rušňovodičské združenia v odboroch GDL od vlaňajšieho novembra štrajkovali už päťkrát. Počas protestov vypravili DB zhruba pätinu vlakov proti bežnému cestovnému poriadku. Nejazdili ani vlaky medzi Berlínom a Prahou a medzi Chebom a bavorským Marktredwitzom.

Viac o téme: doprava , mzda , Nemecko , rušňovodiči , vlaky

Súvisiace články

Aktuálne správy