Čína sa pripravuje na masy cestujúcich počas osláv Nového lunárneho roka

Čína sa pripravuje na masívne presuny ľudí pred blížiacimi sa oslavami Nového lunárneho roka. Sľúbila zvýšené úsilie o zaistenie bezpečnosti, keď sa stámilióny ľudí vydajú za svojim rodinami lietadlami, po železnici aj po cestách.

Podľa odhadu čínskeho ministerstva dopravy sa počas sviatočného obdobia pravdepodobne uskutoční rekordných 9 miliárd ciest, uviedol Li Jang z ministerstva.

Nový lunárny rok, rok Dreveného draka, sa oficiálne začína až o týždeň 10. februára. Cestovný zhon však štartuje už koncom januára a potrvá aj vyše mesiaca, než sa všetci vrátia domov z návštevy rodiny a priateľov.

Auto bude podľa Li Janga najpopulárnejšou formou dopravy, pričom sa očakáva približne 7,2 miliardy jázd a 1,8 miliardy jázd uskutočnených prostredníctvom iných druhov dopravy vrátane lodnej.

Železnice predpovedajú, že počas sviatkov prepravia takmer pol miliardy cestujúcich

Čínske železnice, jeden z najtradičnejších spôsobov cestovania, predpovedajú, že počas sviatkov prepravia 480 miliónov cestujúcich. To by bol nárast o 38 % v porovnaní s rokom 2023, keď sa ľudia začali vracať k cestovaniu po blokádach spojených s ochorením COVID-19, a tiež o 18 % viac ako v roku 2019, povedal Chuang Sin, vysoký predstaviteľ China State Railway Group.

Bezpečnosť cestovania je tak v týchto dňoch hlavnou témou, poznamenal Li Jang z ministerstva dopravy. „Vyzvali sme miestne vlády, aby vykonali bezpečnostné kontroly na hlavnej dopravnej infraštruktúre.“

Úrady tiež požadujú komplexnú kontrolu a údržbu všetkých vozidiel, lodí a dopravných zariadení pred sviatočným cestovaním, dodal bez ďalších podrobností.

Viac o téme: bezpečnosť , cestná doprava , cestovanie , cesty , Čína , lodná doprava , obyvatelia , sviatky , železničná doprava

Súvisiace články

Aktuálne správy