Automobilka Volvo získala rekordnú objednávku na tisíc elektrických kamiónov

Spoločnosť Volvo Trucks podpísala predbežnú objednávku so švajčiarskou stavebnou spoločnosťou Holcim na dodanie 1000 elektrických kamiónov v nasledujúcich siedmich rokoch. Pre Volvo je to najväčšia komerčná zákazka na elektrické nákladné vozidlá, uvádza sa v pondelkovom oznámení automobilky. Hodnota objednávky nebola zverejnená.

Prvých 130 vozidiel Volvo FH a Volvo FM by malo byť dodaných v období od štvrtého štvrťroka tohto roka do konca roka budúceho. Vozidlá chce Holcim používať okrem iného vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku a Británii.

Nahradením 1000 kamiónov s naftovým motorom elektrickou verziou sa môže znížiť produkcia emisií oxidu uhličitého až o 50 000 ton ročne, tvrdí automobilka.

Generálny riaditeľ Holcimu Ján Jenisch uviedol, že cieľom firmy je, aby do roku 2030 tvorili ťažké nákladné vozidlá s nulovými emisiami až 30 percent vozového parku. Firma je zastúpená vo viac ako 60 krajinách a má zhruba 60 000 zamestnancov.

Začali zvyšovať výrobu elektromobilov vzhľadom na očakávaný rast dopytu

Volvo Trucks plánuje, že do roku 2030 budú mať elektrické nákladné vozidlá na jeho celkovom predaji podiel 50 percent. V posledných kvartáloch zaznamenáva vysoký prílev objednávok na elektromobily. Vzhľadom na očakávaný rast dopytu tak Volvo začalo zvyšovať výrobu v troch závodoch vo Švédsku, Francúzsku a v Spojených štátoch, v treťom štvrťroku chce začať výrobu v Belgicku.

Všetky nákladné vozidlá pre Holcim budú batériové. Volvo ale tiež pracuje na nákladných vozidlách poháňaných vodíkom, ktoré chce ponúknuť v druhej polovici tohto desaťročia, uviedla agentúra Reuters.

Viac o téme: automobilka, elektromobily, Holcim, kamióny, nákladná doprava, Volvo Trucks

Súvisiace články

Aktuálne správy