Leasing ako spôsob financovania investícií

Pri obstaraní automobilov, strojov, či iných technologických zariadení je možné použiť tri základné spôsoby nákupu - hotovostný nákup, nákup s pomocou bankového úveru alebo nákup na leasing.

Pri obstaraní automobilov, strojov, či iných technologických zariadení je možné použiť tri základné spôsoby nákupu – hotovostný nákup, nákup s pomocou bankového úveru alebo nákup na leasing. Voľba konkrétneho variantu pochopiteľne závisí od množstva finančných zdrojov, s ktorými konkrétna fyzická či právnická osoba disponuje.

Je zrejmé, že najjednoduchšou a najlacnejšou formou nákupu akéhokoľvek majetku je hotovostný nákup. Keďže väčšina záujemcov o kúpu konkrétnej, relatívne drahej veci hotovosť nemá, ostáva im možnosť použitia bankového úveru alebo nákupu prostredníctvom leasingu. Všetci však vieme, že banky dnes fyzickým osobám úvery prakticky neposkytujú. Pokiaľ klient nie je natoľko solventný, aby v prípade finančných problémov mal dostatok vlastných prostriedkov na ručenie (čo je bohužiaľ logický, ale pre bežných spotrebiteľov nepochopiteľný paradox), úver od banky nedostane. Leasing sa preto stáva východiskom a v podstate jedinou možnosťou obstarania majetku.

Leasing je z pohľadu spotrebiteľa jednoduchší a rýchlejší spôsob obstarania investícií, ako je tomu v prípade bankového úveru. Hlavnou výhodou leasingu je to, že predmet leasingu nájomca zaplatí iba čiastočne a môže ho okamžite používať. Ide o formu prenájmu investičného majetku, pričom zákazník postupne leasingovej spoločnosti zaplatí celú jeho hodnotu, prípadne ho preplatí o určitú časť (podiel leasingového nájomného a bežnej kúpnej ceny sa nazýva leasingový koeficient). Daný predmet je počas doby trvania leasingu vo vlastníctve prenajímateľa a ten financuje jeho poistenie, servis a iné nájomcom nezavinené nedostatky či poruchy.

Pri porovnávaní ekonomickej výhodnosti a nevýhodnosti leasingu ako jednej z foriem financovania investičných potrieb je treba vidieť, že leasingové nájomné ako nákladová položka môže pokryť až 100% obstarávacích nákladov daného predmetu, čo ocenia najmä podnikateľské subjekty. V niektorých prípadoch sa nepovažuje žiadny počiatočný vklad alebo záloha. Leasing neviaže finančné prostriedky ako úver, ale umožňuje použiť tieto zdroje na iné, potrebnejšie účely. Leasing predstavuje určitú ochranu proti inflácií, pretože predmet leasingu je nakupovaný za bežnú cenu.

V absolútnom porovnaní teda leasing môže, ale aj nemusí byť pre nájomcu finančne výhodnejší v porovnaní s kúpou za hotové alebo s využitím úveru. Závisí to vždy od konkrétnej finančnej situácie a zámerov spotrebiteľa.

Vo vyspelých trhových ekonomikách sa leasingom financuje okolo 40% investícií, v niektorých predmetoch až okolo 70% a viac. Leasing na Slovensku je spojený najmä s leasingom automobilov a na to, že je to forma financovania akýchkoľvek investícií (čiže aj strojov, strojových zariadení a technológií), verejnosť často zabúda. Objem obstarania investícií prostredníctvom leasingu sa pomaly zväčšuje, ale má aj svoje skryté možnosti najmä v oblasti leasingu strojov a strojových zariadení.

Slovenská legislatíva si udržiava vysoký štandard právnej úpravy leasingu pre oblasť finančného leasingu v daňových zákonoch, ktoré boli prijaté ešte za bývalej ČSFR. Táto oblasť finančného leasingu je porovnateľná s hospodársky vyspelými krajinami. Horšie postavenie v legislatívnej úprave má operatívny leasing a leasing nehnuteľností, kde treba doriešiť mnohé otázky. Toto sa odráža aj na zriedkavom výskyte týchto druhov leasingu v praxi u nás. Aj napriek tomu sa však leasing na Slovensku stal plnohodnotnou alternatívou financovania investícií.

Súvisiace články

Aktuálne správy