Systém doplnkového dôchodkového poistenia je dobrovoľný

Systém doplnkového dôchodkového poistenia vznikol v roku 1996. Je založený na princípe dobrovoľnosti. Systém je financovaný na základe kapitalizácie, čo znamená, že prostriedky uložené na osobnom účte poistenca sa môžu investovať. Do systému môžu prispievať zamestnávatelia a aj zamestnanci.

Systém doplnkového dôchodkového poistenia (DDP) je vytvorený a upravený osobitným zákonom. Jeho cieľom bolo vytvorenie podmienok na to, aby zamestnanci mali v budúcnosti vyšší dôchodok na základe príspevkov do poistného fondu. Tento systém vytvárajú zamestnanci a zamestnávatelia, ktorí ich spoločne financujú. Vďaka zhromažďovaniu peňazí zamestnávateľov a zamestnancov počas istého obdobia môžu neskôr jeho účastníci získať nárok na doplnkový príjem po odchode do dôchodku. Systém DDP je založený na systéme dobrovoľnosti. Rozhodnutie o tom, či niekto do neho vstúpi, sa ponecháva na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancami. Príspevky, ktoré platí zamestnávateľ do systému DDP, sa zahŕňajú do daňového základu. Ide o daňový výdavok zamestnávateľa do výšky 3 % z úhrnu miezd poistencov. Zamestnávatelia, ktorých zamestnanci sú zaradení v kategóriách rizikových povolaní, môžu prispieť do systému DDP príspevkom do 6 % z celkových vyplatených miezd.

DDP sa financuje na základe kapitalizácie. Všetky prostriedky vedené na osobitnom účte poistenca sa dajú investovať. Výnosy z investovaných peňazí sa pripisujú na osobné účty prispievateľov. Ide o neziskový systém, v ktorom sa výnosy z investícií dajú použiť len v prospech poistencov a nie v prospech akcionárov, ako je to v prípade komerčných poisťovní. Doplnková dôchodková poisťovňa musí využívať čo najmenej riskantné spôsoby investovania. Zákon striktne upravuje podmienky investovania a jeho rozloženia do viacerých oblastí. V prípade neúspechu jednej investície z hľadiska jej výnosov by nemali byť ohrozené plánované výnosy. Poisťovňa má peniaze uložené v banke, ktorá plní funkciu depozitára. Preto poisťovňa nemôže investovať peniaze do cenných papierov, ktoré vydal depozitár, teda banka, v ktorej má účet. Kapitalizáciou finančných prostriedkov sa každý rok zhodnocujú peniaze vložené jeho účastníkom do systému. Peniaze sa prevažne investujú do štátnych cenných papierov, štátnych pokladničných poukážok, vkladových listov a depozitných certifikátov a zahraničných cenných papierov.

DDP vykonáva doplnková dôchodková poisťovňa ako osobitný právny subjekt – sui generis, ktorý je založený na neziskovom princípe. Môže síce podnikať v rozsahu určenom zákonom, ale hospodársky výsledok doplnkovej dôchodkovej poisťovne musí byť rozdelený do rezervného fondu a v prospech účastníkov systému a príjemcov dávok. Doplnkovú dôchodkovú poisťovňu môžu zriadiť zamestnávatelia, organizácia zamestnávateľov alebo odborová organizácia. Dozor nad činnosťou poisťovní vykonáva štát prostredníctvom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstva financií SR. Štátny dozor dohliada na dodržiavanie zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení, na dodržiavanie dávkového plánu a štatútu poisťovne, jej hospodárenia.

DDP sa robí predovšetkým prostredníctvom dávkového plánu, zamestnaneckej a zamestnávateľskej zmluvy, na základe ktorých existuje vzťah zamestnanca a zamestnávateľa k doplnkovej dôchodkovej poisťovni. Dávkový plán schvaľuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Je to základný predpis poisťovne. Ďalším je štatút, ktorý upravuje zásady hospodárenia.

Správna rada doplnkovej dôchodkovej poisťovne riadi a spravuje jej činnosť podľa finančného plánu. Spracúva plán na obdobie jedného roka. Okrem toho pripravuje dlhodobý výhľad príjmov a výdavkov na desať rokov. Finančný plán obsahuje zameranie, spôsob a rozsah investovania peňažných prostriedkov v určitom časovom období. V systéme doplnkového dôchodkového poistenia sa vyplácajú obligatórne a fakultatívne druhy dávok. Medzi obligatórne dávky patrí doplnkový starobný dôchodok, výsluhový dôchodok pre poistencov spomedzi rizikových profesií, jednorazové vyrovnanie a odstupné. Medzi fakultatívne druhy dávok patrí výsluhový dôchodok pre poistencov, ktorí nespĺňajú podmienky pre obligatórny výsluhový dôchodok., doplnkový invalidný dôchodok a pozostalostný dôchodok.

Každá doplnková dôchodková poisťovňa musí mať samosprávne orgány – správnu radu a dozornú radu. Správna rada je najvyšším orgánom doplnkovej dôchodkovej poisťovne a je súčasne jej najvyšším štatutárnym orgánom. Je zložená s rovnakého počtu zástupcov zamestnávateľa, zástupcov poistencov a zástupcov príjemcov dávok. Tým sa rešpektuje zásada, že na riadení a správe doplnkovej dôchodkovej poisťovne sa podieľajú tí, ktorí sú na jej fungovaní priamo zainteresovaní. Dozorným a kontrolným orgánom nad činnosťou doplnkovej dôchodkovej poisťovne je dozorná rada, zložená s rovnakého počtu zástupcov zamestnávateľa, zástupcov zamestnancov a zástupcov príjemcov dávok.

Výhodou DDP je daňové zvýhodnenie príspevkov zamestnancov a zamestnávateľov. Vyplácané dávky sa zdaňujú ako akýkoľvek príjem. Príspevky, ktoré platí zamestnanec na doplnkové dôchodkové poistenie, sú položkou, ktorá znižuje daňový základ o 10 % ročne, najviac však o 24 000 korún. Pri platení dávky je tento príjem zdanený osobitnou výškou dane 10 %.

V súčasnosti sa doplnkovým dôchodkovým poistením zaoberajú štyri subjekty: Prvá DDP Tatry-Sympatia (od 9. apríla 1997), DDP Stabilita (od 5. decembra 1997), DDP Pokoj (predtým Horizont od 26. januára 1998) a DDP Lipa (od 20. apríla 1999).

Vladimír Bačišin
Článok poskytol časopis Investor. Bližšie informácie o časopise nájdete tu
Časopis Investor môžete získať aj prostredníctvom tejto on-line objednávky, prípadne na adrese investor@nextra.sk

Súvisiace články

Aktuálne správy