Akcie v USA v reakcii na prejav šéfa Fedu vzrástli, dolár oslabil

, ČTK Foto: SITA/AP

Čokoľvek, čo dáva nádej myšlienke, že Fed spomalí zvyšovanie úrokov, je vnímané pre akcie ako pozitívne, aspoň v krátkodobom výhľade, uviedol riaditeľ spoločnosti Horizon Investment Services Chuck Carlson.

Akcie v Spojených štátoch v reakcii na prejav šéfa centrálnej banky USA (Fed) Jeroma Powella posilnili a zisky si pripísali aj za celý mesiac. Index Dow Jones stúpol o 737,24 bodu, teda 2,18 percenta, na 34 589,77 bodu.

Širší index Standard&Poor's 500 vzrástol o 122,48 bodu, čiže 3,09 percenta, na 4080,11 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posilnil o 484,22 bodu, čiže 4,41 percenta, na 11 468 bodov.

Za celý mesiac si Dow Jones pripísal 5,65 percenta a S&P 5,34 percenta. Nasdaq stúpol o 4,37 percenta.

Powell uviedol, že centrálna banka by mohla znížiť tempo zvyšovania úrokových sadzieb už v decembri. Upozornil tiež, že boj s infláciou ešte zďaleka nie je pri konci a že kľúčové otázky zostávajú nezodpovedané, vrátane toho, ako vysoko bude napokon potrebné sadzby zvýšiť a na ako dlho.

Riaditeľ spoločnosti Horizon Investment Services Chuck Carlson uviedol, že trh čakal na objasnenie dĺžky trvania a rozsahu sprísňovania menovej politiky Fedu. Čokoľvek, čo dáva nádej myšlienke, že Fed spomalí zvyšovanie úrokov, je podľa neho vnímané pre akcie ako pozitívne, aspoň v krátkodobom výhľade.

S&P posilňuje druhý mesiac v rade

Stávky na to, že Fed zníži rozsah zvyšovania úrokových sadzieb, a nedávne údaje, ktoré ukazujú na mierne spomalenie inflácie, spôsobili, že index S&P 500 posilnil už druhý mesiac po sebe. Od začiatku tohto roka však zatiaľ stráca 16 percent. Nasdaq klesol zhruba o 29 percent, napísala agentúra Reuters.

Stredajšia štatistika z USA bola skôr zmiešaná. Organizácia ADP uviedla, že zamestnanosť v súkromnom sektore v novembri vzrástla oveľa menej, ako sa čakalo. To naznačuje, že dopyt po pracovnej sile v prostredí vysokých úrokových sadzieb slabne. Spresnená správa o vývoji hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok ukázala, že americká ekonomika v celoročnom prepočte vzrástla o 2,9 percenta, rýchly odhad počítal so zvýšením len o 2,6 percenta.

Americký dolár kvôli prejavu Powella oslabil a dolárový index zažil za celý mesiac najhorší pokles za 12 rokov. V závere obchodovania sa index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, oslabil o 0,8 percenta na 106,02 bodu. Za celý mesiac index stratil viac ako päť percent, najviac od septembra 2010.

Euro voči doláru v stredu posilnilo o 0,7 percenta na 1,0409 USD. Dolár k jenu klesol o 0,4 percenta na 138,04 JPY. Euro voči jenu stúplo o 0,4 percenta na 143,68 JPY.

Súvisiace články

Aktuálne správy