Zatknutie kráľa kasín v Macau môže otriasť týmto centrom hazardu

Pridajte názor  
Zatknutie kráľa kasín v Macau môže otriasť týmto centrom hazardu
Zdroj: ČTK
Foto: SITA/AP


30. 11. 2021 - Nedeľné zatknutie kráľa kasín v Macau môže týmto centrom svetového hazardu otriasť. Čínske úrady varovali, že toto podnikanie prispieva podľa nich k nebezpečnému odlivu financií z pevniny. Informuje o tom dnes agentúra Reuters.

Generálneho riaditeľa spoločnosti Suncity Group Holdings Alvina Chaua zatkli úrady v Macau kvôli podozreniu, že jeho podnik je napojený na cezhraničný hazard. Zatykač naňho bol vydaný aj v Číne. Okrem Chaua bolo zatknutých ďalších desať ľudí.

Úrady v Macau ich obvinili, že túto bývalú portugalskú kolóniu využívali ako základňu pre ilegálnu "platformu pre živé stávkovanie na webe" na Filipínach, ktorá mala priťahovať aj hráčov z pevninskej Číny. Úrady vo východočínskom meste Wen-čou Chaua separátne obvinili z vytvárania siete agentov, ktorá pomáha občanom zapojiť sa do offshorových a cezhraničných hazardných aktivít.

Zatknutie kráľa kasín v Macau môže otriasť týmto centrom hazardu

Chau tiež podľa úradov založil spoločnosť, ktorá pomáha hráčom realizovať cezhraničné prevody finančných prostriedkov. Vplyvný manažér tiež podľa médií vozil do Macaa veľmi bohatých ľudí, aby v kasínach utrácali značné sumy, a poskytoval im aj doplnkové finančné služby.

Chauovo zatknutie podľa analytikov znamená začiatok novej éry nulovej tolerancie propagácie hazardu v pevninskej Číne, kde sú všetky formy hazardu nezákonné. Cezhraničné toky peňazí kvôli hazardu čínsku vládu dlho znepokojovali a úrady v Macau uviedli, že ich vyšetrovanie začalo už pred dvoma rokmi. Macao, ktoré je jedinou oblasťou v Číne, kde sú hazardné hry legálne, v posledných rokoch zvýšilo kontrolu kasín.

Akcie Suncity Group sa dnes na burze v Hongkongu prepadli o 48 percent na doteraz najnižšiu hodnotu. O deň skôr bolo obchodovanie s nimi pozastavené. Hongkonskému akciovému trhu sa pritom nedarí ako celku aj kvôli regulačným zásahom Pekingu v rôznych sektoroch, od technológií a vzdelávania až po reality.

Zatknutie kráľa kasín v Macau môže otriasť týmto centrom hazardu