Turecká líra v piatok klesla oproti doláru na rekordné minimum

Pridajte názor  Zdroj: TASR

8. 10. 2021 - Turecká líra v piatok klesla oproti doláru na rekordné minimum. Zasiahli ju obavy o dôveryhodnosť menovej politiky Turecka a tiež sila dolára.

Turecká líra v piatok klesla oproti doláru na rekordné minimum. Zasiahli ju obavy o dôveryhodnosť menovej politiky Turecka a tiež sila dolára.

Líra v piatok klesla o 0,5 % o 12.13 h SELČ dosiahla 8,93 TRY(USD). V priebehu dopoludnia sa pritom jej kurz nakrátko prepadol až na 8,9750 TRY/USD, čo bolo nové historické minimum. Turecká mena tento rok oslabila oproti doláru o 16 %.

K piatkovému poklesu čiastočne prispeli správy, že prezident Tayyip Erdogan stráca dôveru voči guvernérovi centrálnej banky v otázke smerovania menovej politiky.

Erdoganov komunikačný riaditeľ Fahrettin Altun na sociálnej sieti Twitter síce uviedol, že ide o "falošnú správu", ale to nestačilo na obnovenie dôvery v líru.

Turecká centrálna banka minulý mesiac nečakane znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 18 %, čo podľa analytikov predstavovalo ďalší dôkaz politického zasahovania Erdogana, "samozvaného nepriateľa" vysokých úrokových sadzieb.

Po znížení sadzieb dosiahla medziročná inflácia v septembri 2,5-ročné maximum 19,58 %.