Legálne okradnutí: Absurdný poplatok vás v cudzine môže pripraviť o nemalé peniaze 

, Sophistic Pro finance Foto: getty images

Poplatok za DCC predstavuje 10 až 15 percent, pričom platí, že čím je mena volatilnejšia, tým môže byť poplatok väčší. Podľa generálneho riaditeľa SOPHISTIC Pro finance ide navyše o neetický poplatok.

S konverziou alebo bez? Takúto otázku videl na bankomate takmer každý, kto si chcel vybrať hotovosť v krajine mimo eurozóny. Ak ste si zvolili prvú možnosť, s veľkou pravdepodobnosťou ste kvôli tzv. DCC poplatku (dynamic currency conversion – dynamická konverzia meny) prišli o značné financie. Ide totiž o veľmi drahú službu prepočtu platieb na domácu menu platobnej karty, ktorá môže dosiahnuť aj 15-percentné preplatenie. „A to už skutočne nie je málo. Ak počas pobytu v cudzine vyberiem tisíc eur a pri všetkých platbách použijem DCC, tak môžem prísť až 150 eur,” vraví Radoslav Valko, generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance. 

Vždy, keď využívate svoju platobnú kartu v cudzine, platíte v ich mene. Každá takáto transakcia určitý čas trvá, keďže obchodníkovi musí poslať financie vaša banka. Tá platbu mení konverzným kurzom, ktorý však dopredu nepoznáte a platba sa spracuje neskôr. Niekoľko dní tak presne neviete, koľko ste zaplatili v eurách. V prípade, že využijete DCC, platbu prepočíta bankomat. A hoci na jednej strane okamžite viete, koľko eur zaplatíte, poplatok za túto službu je skutočne drahý a treba sa mu radšej vyhnúť.

Pokiaľ si myslíte, že sa tomuto triku vďaka správnemu výberu hotovosti z bankomatu v zahraničí vyhnete, mýlite sa. Teda v prípade, že budete u obchodníka platiť kartou. „DCC sa ponúka aj prostredníctvom platobných terminálov, kde sú samotní obchodníci motivovaní presviedčať na tento absurdný poplatok alebo ho jednoducho – bez vašej vedomosti – odkliknú,“ upresňuje Radoslav Valko. Na jednej strane naň samotné banky upozorňujú, no na druhej strane je spravený tak, že klientov navádza na jeho využitie. „Navyše, na Slovensku nie je veľa bánk, ktoré ho umožňujú blokovať,“ uzatvára Radoslav Valko. 
 

Súvisiace články

Aktuálne správy