Britská centrálna banka ponechala úroky bez zmeny: Signalizovala však ich zníženie

Britská centrálna banka dnes podľa očakávania ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 5,25 percenta, čo je maximum od roku 2008. Banka o tom informovala v tlačovej správe. Guvernér Andrew Bailey však na následnej tlačovej konferencii nevylúčil zníženie úrokov v budúcom mesiaci. Dodal, že budúce uvoľňovanie menovej politiky by mohlo byť výraznejšie, ako predpokladajú finančné trhy.

Centrálna banka uviedla, že za zachovanie úrokov sa vyslovilo sedem členov jej menového výboru, zatiaľ čo dvaja členovia hlasovali za zníženie o štvrť percentuálneho bodu. Na predchádzajúcom zasadnutí presadzoval zníženie úrokov iba jeden člen výboru. Ďalšie zasadnutie sa uskutoční 20. júna.

Centrálna banka sa prostredníctvom vysokých úrokov snaží znížiť infláciu, ktorá sa stále nachádza nad jej dvojpercentným cieľom. Bailey dnes vyjadril optimizmus, že „veci sa uberajú správnym smerom“. Dodal však, že pred znížením úrokov banka potrebuje vidieť viacero dôkazov, že sa inflácia bude držať na nízkej úrovni. „Aby bolo jasno – zmena sadzby v júni nie je vylúčená, ale nie je to ani hotová vec,“ vyhlásil guvernér.

Podľa analytika Paula Dalesa zo spoločnosti Capital Economics vyvolala centrálna banka dojem, že zníženie úrokov sa blíži. „Domnievame sa, že nejaké slabšie údaje o inflácii a mzdách by mohli stačiť na zníženie sadzieb na júnovom zasadnutí,“ uviedol Dales. Analytička Hetal Mehtaová zo spoločnosti St. James’s Place však varovala, že centrálna banka možno bude musieť čakať dlhší čas, kým sa pokles inflácie potvrdí.

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Británii sa v marci spomalil na 3,2 percenta z februárových 3,4 percenta. Inflácia sa tak dostala na najnižšiu úroveň za dva a pol roka. Predvlani v októbri sa vyšplhala až na 11,1 percenta, čo bola najvyššia úroveň za viac ako 40 rokov.

Centrálna banka dnes predpovedala, že inflácia sa v krátkom čase vráti do blízkosti dvojpercentného cieľa. V druhej polovici tohto roka však očakáva mierny vzostup inflácie, a to na zhruba 2,5 percenta.

Viac o téme: bez zmeny , Britská centrálna banka , úrokové sadzby , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy