Zadlženie Česka rýchlo rastie

Diskusia 1  Zdroj: TASR

21. 6. 2021 - Doteraz patrilo Česko medzi najmenej zadlžené krajiny Európskej únie. V posledných rokoch bol jeho dlh v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) štvrtý najnižší zo všetkých 27 štátov EÚ.

Doteraz patrilo Česko medzi najmenej zadlžené krajiny Európskej únie. V posledných rokoch bol jeho dlh v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) štvrtý najnižší zo všetkých 27 štátov EÚ. Toto obdobie sa však končí. Podľa výhľadu Medzinárodného menového fondu (MMF) sa Česko v budúcich troch až štyroch rokoch určite posunie za prvú desiatku. Informoval o tom server novinky.cz, ktorý sa odvolal na denník Právo.

Za rastúcim zadlžením nie sú iba dôsledky pandémie nového koronavírusu, ktorá zasiahla všetky krajiny, ale kľúčovú úlohu v budúcich rokoch zohrá nedostatočné tempo konsolidácie verejných financií, upozornila predsedníčka českej Národnej rozpočtovej rady Eva Zamrazilová. Verejný dlh ČR, teda dlh štátu, municipalít a zdravotných poisťovní, presiahne podľa všetkých prognóz ku koncu roka 2,5 bilióna Kč (97,77 miliardy eur). Na konci minulého roka predstavoval 2,15 bilióna Kč.

Vlani hospodárenie štátu ovplyvnené pandémiou vykázalo deficit 367,4 miliardy Kč, na tento rok je schválený schodok 500 miliárd Kč. Zamrazilová vyčíta ministerke financií Alene Schillerovej najmä zrušenie superhrubej mzdy, dane z nadobudnutia nehnuteľnosti a opakované zvyšovanie dôchodkov nad rámec zákonnej valorizácie. Zníženie dane z príjmu po zrušení superhrubej mzdy spôsobilo výpadok až 100 miliárd Kč ročne. Kritici pritom upozorňujú, že zo zníženia sadzby profitujú najmä ľudia s vyššími príjmami.

Už na tento rok predpovedá MMF medziročné zníženie deficitu v prípade 21 krajín Európskej únie. "Česko tak patrí do šestice krajín, pri ktorých sa za rok 2021 predpokladá ďalšie prehĺbenie deficitu verejných financií. Navyše, v prípade ČR je toto prehĺbenie vo výške 1,8 percentuálneho bodu druhé najvyššie po Estónsku," uviedla pre Právo Zamrazilová.

Na rok 2022 očakáva MMF v porovnaní s rokom 2020 nižší deficit verejných financií pre všetky štáty EÚ s výnimkou Česka a Estónska. Výhľad salda českých verejných financií na rok 2023 vo výške -5,6 % HDP predstavuje druhý najvyšší deficit v rámci EÚ po Rumunsku. Túto pozíciu si má ČR udržať aj v rokoch 2024 až 2026.