Inflácia vystrašila trhy. Týždeň vo svete

Diskusia 4  
Inflácia vystrašila trhy. Týždeň vo svete
Zdroj: across
Foto: shutterstock


15. 5. 2021 - Posledné čísla americkej inflácie naznačujú, že centrálna banka bude musieť začať s uťahovaním stimulov možno skôr než sama plánovala.

Trhy výrazne poklesli
Aprílové dáta poukazujú na rast inflácie v Spojených štátoch, medzimesačne sa zvýšila o 0,8 %. Medziročná zmena je na úrovni 4,2 % čo je najviac od roku 2008. Na výsledky inflácie trhy reagovali takmer 3-percentným poklesom. Za rastom inflácie sú tri dôvody. Prvým z nich je odložená spotreba domácností. Rok strávený v obmedzeniach donútil obyvateľov naakumulovať si viac úspor. Tie teraz míňajú v nákupných centrách či na dovolenkách. Druhým faktorom je rast cien komodít, ktoré predražujú výrobné vstupy, čo sa následne prejavuje rastom cien koncových tovarov a služieb. A napokon je tu tzv. bázický efekt.

V minulom roku inflácia výraznejšie poklesla kvôli lockdownu. Ak sa čísla teraz porovnávajú medziročne, tak vidíme vyšší nárast. Inflačný ciel Fedu sú 2 %, čo znamená, že sme ho v súčasnosti už prekonali. Na druhej strane ekonomika ešte nedosiahla plnú zamestnanosť, čo je okolo 4 – 4,5 %. Centrálna banka tak možno v najbližších mesiacoch bude pred Sofiinou voľbou. Buď zníži stimuly a utiahne kohútiky, čo povedie k spomaleniu inflácie, zabrzdeniu ekonomického rastu a k poškodeniu trhu práce. Alebo bude infláciu dočasne ignorovať, neutiahne kohútiky, bude naďalej podporovať ekonomický rast a snažiť sa splniť ciel plnej zamestnanosti. 
 

Inflácia vystrašila trhy. Týždeň vo svete

 

Tesla už nebude akceptovať Bitcoiny
Pred dvoma mesiacmi Elon Musk pobláznil celý kryptomenový svet tým, že oznámil možnosť platby za automobily Tesla v bitcoinoch. Dnes sa však zdá, ako by trpel rozdvojením osobnosti. Dôvodom je včerajšie vyhlásenie, že Tesla bitcoiny prijímať nebude. Oficiálnym dôvodom je, že pociťoval veľký tlak akcionárov Tesly, kvôli enviromentálnym dopadom ťažby bitcoinu. Väčšina bitcoinov sa ťaží elektrickou energiou získanou z uhlia. Práve tento argument primäl E. Muska ako vizionára a enviromentálneho ochráncu, aby zmenil názor. Napriek tomu konštatoval, že kryptomeny sú dobrá vec a uvažuje, že bude akceptovať Dogecoiny. Na toto vyhlásenie cena bitcoinu klesla o 10 %. Podiel v bitcoinoch v hodnote 1,5 mld USD, ktorý spoločnosť nakúpila ešte v januári 2021, si vraj ponechala. Otázne je, či tieto vyjadrenia nie sú len trhovou manipuláciou s cenou.

Inflácia vystrašila trhy. Týždeň vo svete


Prekvapí európska inflácia?
Nový týždeň prinesie údaje o aprílovej inflácii eurozóny. Očakáva sa výsledok na úrovni 1,6 % vs. 1,3 %, čo bola minulá hodnota. Ak by výsledky poskočili podobne ako v USA nad hladinu 2 %, vynoria sa obavy, či aj v EÚ neprichádza čas na uťahovanie kohútikov monetárnych stimulov. Vo štvrtok uvidíme týždenné žiadosti o podporu z USA a týždeň v piatok uzavrú výsledky z amerického realitného trhu.Inflácia vystrašila trhy. Týždeň vo svete