Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku klesli aj vo februári, 13. mesiac po sebe

Pridajte názor  Zdroj:

3. 3. 2021 - Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku pokračovali vo februári v poklese, čo znamená defláciu už 13. mesiac po sebe.

Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku pokračovali vo februári v poklese, čo znamená defláciu už 13. mesiac po sebe. Informoval o tom v stredu švajčiarsky štatistický úrad.

Spotrebiteľské ceny klesli vo februári medziročne o 0,5 %, rovnakým tempom ako v prvom mesiaci roka. Deflácia bola výraznejšia, než očakávali ekonómovia, ktorí počítali so spomalením poklesu cien na 0,3 %. Ceny tak klesajú nepretržite už od februára minulého roka, pričom najvýraznejší pokles zaznamenali v máji a júni, keď v každom z mesiacov dosiahol 1,3 %.

Vývoj cien vo februári najvýraznejšie ovplyvnili náklady na kultúru a rekreáciu, ktoré klesli o 2,3 %. Výrazný pokles zaznamenali aj náklady na dopravu, dosiahol 1,6 %.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku zvýšili o 0,2 %. Mierne tak zrýchlili tempo rastu, keď v januári vzrástli o 0,1 %. Potiahli ich najmä rastúce ceny oblečenia a obuvi, zvýšili sa však aj náklady na bývanie a ceny palív.