Na trhy sa vracia optimizmus. Týždeň vo svete

Diskusia 1  
Na trhy sa vracia optimizmus. Týždeň vo svete
Zdroj: across

30. 5. 2020 - Po hlbokom marcovom prepade sa ceny akcií európskych bánk zotavujú veľmi pomaly. Report ECB o finančnej stabilite však ukazuje, že nie sú v zlej kondícii a majú potenciál pre budúci rast.

Napätie a čierne scenáre, ktoré na trh presakovali v posledných mesiacoch, strieda vlažný optimizmus. Objem predajov nových domov v USA príjemne prekvapil. V máji sa ich predalo 623 tisíc oproti očakávaniu 492 tisíc. Podobným pozitívnym prekvapením boli objednávky tovarov dlhodobej spotreby. Tie poklesli len o 7,4 %, pričom očakávaný pokles bol až 14,8 %. Rovnako vlažný optimizmus vidíme zo sektora priemyselnej produkcie EÚ. Svetové trhy reagovali tento týždeň prírastkom 2,1 %.

Banky zápasia o klientov
Bankový sektor zaznamenal od začiatku pandémie výrazné straty. Ceny akcií európskych bánk sa v marci prepadli až o 50 % a zotavujú sa len veľmi pomaly. Obavy o ekonomiku a splácanie pôžičiek viedli investorov k predaju akcií. Report ECB o finančnej stabilite však ukazuje, že banky nie sú v zlej kondícii. Absorpčná kapacita prípadných strát sa z 8,8 % (2008) zvýšila na 15,5 % (2019). V prostredí nízkych úrokov a pri snahe získať klienta od konkurencie, pretrváva neustále znižovanie marží. Z 2,6 % (2014) poklesli na 2,0 % (2019). Cena akcií bánk v pomere k ich účtovnej hodnote je najnižšia od roku 2000 a predstavuje zaujímavý potenciál pre budúci rast ceny. Vyhliadky do konca tohto roka však hovoria, že sa zhorší kvalita bankových aktív, pretože sa zníži rating spoločnostiam, ktorým banky požičali. Zaznamenať by sme mali aj dočasné zníženie návratnosti vlastného kapitálu z 5,4 % (2019) na 2,4 % (predpoklad 2020).   

Pokles cien akcií bánk od polovice februára a vývoj cien akcií bánk v pomere k účtovnej hodnote – P/B ratio
Na trhy sa vracia optimizmus. Týždeň vo svete


Zasadnutie ECB a trh práce USA
Nový týždeň odštartuje sviatkom na európskych burzách. V pondelok uvidíme výsledky indexu nákupných manažérov z USA za výrobný sektor. Čísla ukážu, ako vidia kľúčoví manažéri firiem vývoj sektora v najbližších 6 mesiacoch. Vo štvrtok zasadne ECB a rozhodne o nastavení úrokov a o programe nákupu aktív. Dôležitá bude aj tlačová konferencia, ktorá ozrejmí pohľad ECB na vývoj ekonomiky v eurozóne. Týždeň zakončia výsledky amerického trhu práce, tradične zverejňované prvý piatok v mesiaci. Očakáva sa nárast nezamestnanosti na 19,8 % z aprílovej úrovne 14,7 %.

Prečítajte si: Kľúčové parametre pri investovaní do dlhopisových fondov
 

Na trhy sa vracia optimizmus. Týždeň vo sveteNa trhy sa vracia optimizmus. Týždeň vo svete

Dominik Hapl

Autor je analytik Across Private Investments, Svet otvorených možností