Pandémia spôsobila najväčšiu odstávku priemyslu od 40-tych rokov

, ČTK Foto: SITA/AP

Cesta vpred, teda to, čo bude nasledovať, sa javí pochmúrne, poznamenáva agentúra Bloomberg. Priemyselná výroba v Číne sa v januári a februári podľa oficiálnych údajov medziročne znížila o 15,7 percenta. Analytici aj vláda v Pekingu teraz očakávajú najpomalší hospodársky rast od roku 1976, kedy zomrel Mao Ce-tung a skončila kultúrnej revolúcie.

Skoršie odstávky priemyslu v Číne sa prejavili v dodávateľských reťazcoch po celom svete. Po sektoroch, ktoré sa zameriavajú na služby, sa kríza presúva po oboch stranách Atlantiku na výrobu. Prevádzka v posledných dvoch týždňoch začali zastavovať či obmedzovať automobilky v Európe iv Spojených štátoch a je možné, že svetové hospodárstvo už je v recesii.

Historici a odborníci sa domnievajú, že odstávka ťažkého priemyslu vyvolaná súčasnou pandémiou koronavírusu nemá obdobu od 40. rokov minulého storočia. "Neviem, či nájdeme v nedávnej histórii analógiu. Tou najlepšou je možná druhá svetová vojna," poznamenala Kristin Dziczeková z Michiganského inštitútu Center for Automotive Research (CAR). "Všetky automobilky? Vo všetkých regiónoch sveta? Myslím, že niečo také sa ešte nikdy nestalo," dodáva.

Timothy Guinnane, ktorý sa na univerzite v Yale zaoberá hospodárskymi dejinami, je toho názoru, že lepšiu paralelu predstavuje obdobie po roku 1945, najmä povojnové Nemecko, "kde sa na pár mesiacov zastavila celá krajina".

Guinnane pripomína, že situácia v Európe a v USA sa odvíja podľa čínskeho vzoru, kde sa život po šesťtýždňovej odstávke začal vracať k normálu. Zdôrazňuje tiež, že zatiaľ nie je jasné, či bude mať pandémia dlhodobý vplyv na americké hospodárstvo. "Ak by sme sa toho vírusu mávnutím rukou zajtra zbavili, za týždeň by sme dosiahli normál," hovorí historik. "Takže to nie je ako vojna," uzavrel.

Ekonómovia banky JPMorgan Chase & Co v správe klientom o spomalenie svetovej ekonomike píšu o Dni, kedy sa svet zastavil. "Nie je už žiadnych pochýb o tom, že najdlhší zaznamenaný (hospodársky) rozmach v tomto štvrťroku skončí," konštatovali.

Bloomberg v kontexte terajšej odstávky pripomína, že už minulý rok nebol kvôli americko-čínskej obchodnej vojne pre mnoho výrobcov po celom svete priaznivý. Nemecko, teda európsky priemyselný gigant, stálo pred rozpukom pandémie na pokraji recesie. Produkcia amerických výrobcov sa vlani znížila o 0,2 percenta.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy