Nový vírus znižuje zásoby firiem, upozorňuje Coface

Najväčšiemu riziku podľa spoločnosti Coface čelia textilno-odevné firmy.

Koronavírus znižuje zásoby firiem. Čína je dočasne izolovaná od globálneho obchodu, čo vedie k závažným narušeniam globálnych hodnotových reťazcov. V tlačovej správe o tom informovala nadnárodná spoločnosť Coface. Najviac závislými od týchto reťazcov sú pritom tri silné sektory – elektronika v rámci IKT sektora, textilno-odevný a automobilový priemysel. Krajina sa pritom podieľa až 17 % na svetovom HDP a 36 % na spotrebe luxusného tovaru.

Výrobcovia elektroniky môžu podľa spoločnosti Coface počítať so zásobami len do apríla. "V krátkodobom horizonte troch až šiestich mesiacov však bude mať koronavírus výrazne negatívny dopad s rôznou intenzitou najmä na textilno-odevný a automobilový priemysel, na výrobu luxusného tovaru a kozmeticky sektor," konštatuje spoločnosť. Najväčšiemu riziku podľa Coface čelia textilno-odevné firmy kótované na burze vzhľadom na zásoby nižšie než 15 dní. Situácia by sa mohla zhoršiť už v polovici marca, pretože zásoby sú obmedzené aj v súlade "fast-fashion" stratégiou.

Pokiaľ ide o negatívny vplyv na hodnotové reťazce v spomínaných troch sektoroch, top päť krajín, ktoré sú od Číny v tomto smere najviac závislé, je z Ázie. Obavy sú však podľa Coface opodstatnené aj vo zvyšku sveta. Až 20 % celkového medziproduktu dovážaného do USA je z Číny, 18 % je to v prípade Peru a 17 % v prípade Ruska.

Miera, akou budú zasiahnuté jednotlivé sektory, bude podľa Coface závisieť od toho, ako dlho budú trvať dopravné obmedzenia tak v rámci Číny, ako aj krajiny so zvyškom sveta. V prípade výrobcov elektroniky stavy zásob nebudú podľa Coface pri súčasných podmienkach postačovať dlhšie ako do apríla. Riziko je to najmä v prípade menších spoločností a subdodávateľov.

Ako upozornila spoločnosť Coface, významné riziko šírenia koronavírusu platí aj pre odvetvia, ktoré už aj doteraz mali problémy. Ide najmä o automobilový sektor a dopravu, a to najmä s ohľadom na globálne spomalenie, čo potvrdil aj index BDI, ktorý sa od začiatku januára do polovice februára znížil o 61 % a ilustruje pokles dopytu.

Nadnárodná spoločnosť Coface poskytuje poistenia pohľadávok firiem a manažuje ich kreditné riziko. Coface sa zameriava na oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy