Ekonomická situácia v mlynskom priemysle bola tento rok zložitá

Negatívna ekonomická situácia v mlynskom priemysle SR trvá už roky, tvrdí SPPK.

V roku 2019 bola v mlynskom priemysle zložitá ekonomická situácia potom, ako v rokoch 2015 a 2017 dosiahli mlyny stratu vyše 3 mil. eur a v roku 2018 sa strata zvýšila na 4,38 mil. eur. „Významný vplyv na ekonomiku odboru má cena obilia, ktorá tvorí 70 až 80 % výrobných nákladov na múku. Podnikateľským subjektom sa dlhodobo nedarí premietnuť rast cien surovín, ale ani ostatných vstupov do odbytových cien mlynských výrobkov. Táto situácia je dlhodobo neudržateľná. Ekonomické prežitie mlynského priemyslu v SR predpokladá hospodárenie bez strát, k čomu musí v rozhodujúcej miere prispieť aj objektívna cenová politika,“ informovala o tom v bilancii roka 2019 Slovenská spoločnosť mlynárov na internetovej stránke Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorej je členom.

Ďalším negatívom mlynského priemyslu na Slovensku v roku 2019 bolo to, že sa nepodarilo zastaviť pokles výroby múky na Slovensku. Medzi príčiny tohto stavu treba podľa mlynárov zaradiť trvalý pokles spotreby obilnín v hodnote múky na obyvateľa v SR od roku 2012. „Vplyv naň má aj narastajúca tendencia dopekania mrazeného a zo zahraničia dovezeného chleba, pečiva a ostatných pekárenských výrobkov hlavne v obchodných reťazcoch,“ dodali mlynári.

Medzi pozitíva končiaceho sa roku označili mlynári kvalitu svojej produkcie, ktorá sa podieľala na zabezpečovaní základnej výživy obyvateľstva potravinami z obilia. Bola dosiahnutá pomerne vysoká sebestačnosť v spotrebe mlynských výrobkov na Slovensku. „Vo svojom výrobnom portfóliu majú podniky produkty zodpovedajúce moderným výživovým požiadavkám, ako sú inovované múčne zmesi a instantné mlynské výrobky. Osobitnú pozornosť si u spotrebiteľov získavajú výrobky spájané s racionálnou výživou, ako sú celozrnné múky, múky Graham, klíčky, vločky, krúpy, otruby, ale aj múky z ovsa, pohánky a kukuričné múky. V mnohých výrobkoch je mlynský priemysel konkurenčne schopný aj na zahraničných trhoch,“ pokračovali v hodnotení roka mlynári.

Mlynári od roka 2020 očakávajú, že štát vybuduje z mlynského odboru moderné výrobné odvetvie zabezpečujúce potravinovú bezpečnosť mlynských výrobkov v SR a spracovanie čo najväčšieho podielu domáceho potravinárskeho obilia. „Na modernizáciu výrobnej základne bude potrebné cielene zamerať aj využívanie európskych zdrojov pre Spoločnú poľnohospodársku politiku. Po vzore z okolitých krajín očakávame od štátnych orgánov, že budú hľadať a realizovať formy finančnej pomoci štátu potravinárskemu priemyslu vrátane mlynského priemyslu na prekrytie nerovnakého podnikateľského a ekonomického prostredia v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ,“ dodali mlynári.

Súvisiace články

Aktuálne správy