Analytik: Slovenský realitný trh sa nachádza v rastovej fáze

Diskusia 1  Zdroj:

7. 11. 2019 - Na základe kompozitného indikátora sa slovenský realitný trh nachádza v rastovej fáze. Povedal to vo štvrtok analytik Ján Beka z Národnej banky Slovenska počas Realitného fóra – Jeseň 2019 v sekcii „Makroekonomika SR – končia sa zlaté časy?“ „Ceny stúpajú, ale adekvátne rastú aj príjmy, ekonomika sa dobre vyvíja a trh práce je silný,“ charakterizoval uvedenú fázu analytik.

Na základe kompozitného indikátora sa slovenský realitný trh nachádza v rastovej fáze. Povedal to vo štvrtok analytik Ján Beka z Národnej banky Slovenska počas Realitného fóra – Jeseň 2019 v sekcii „Makroekonomika SR – končia sa zlaté časy?“

„Ceny stúpajú, ale adekvátne rastú aj príjmy, ekonomika sa dobre vyvíja a trh práce je silný,“ charakterizoval uvedenú fázu analytik. V porovnaní súčasného stavu s rokmi 2008 a 2009, keď sa začala prejavovať hospodárska kríza povedal, že dnes je situácia úplne iná a pokojná. Trh práce nebol pred 10 rokmi v takom stave, ako je v súčasnosti, finančný sektor je viac odolnejší a má viac kapitálu.

Branislav Žúdel z odboru makroekomických analýz a prognóz z Inštitútu finančnej politiky podobne konštatoval, že finančný sektor je stabilný a aj trh práce. V súvislosti s exportným výkonom slovenskej ekonomiky uviedol, že za posledný rok bol celkom silný, ale len vďaka automobilom, ktorých efekt však vyprchal. Dynamika slovenského exportu sa spomaľuje ruka v ruke s nemeckým, dodal.