EK schválila investíciu 130 mil. eur na zvýšenie kapacity poľského LNG terminálu

Pridajte názor  Zdroj:

18. 10. 2019 - Plyn z terminálu bude smerovať aj do iných krajín, vrátane pobaltských štátov, Slovenska, Česka a Ukrajiny.

Európska komisia (EK) schválila investíciu v sume 130 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) na rozšírenie poľského terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v prístave Świnoujście na severozápade krajiny. Investícia zvýši kapacitu terminálu pri premene LNG do plynného stavu, jeho skladovania a zabezpečí bezproblémovú prepravu. EK o tom informovala v piatok na svojej internetovej stránke.

Financovanie z ERDF je možné najmä pre dôležitú regionálnu dimenziu projektu, uviedla Európska komisia. LNG z terminálu sa bude prepravovať prepojeniami do iných krajín, vrátane pobaltských štátov, Slovenska, Česka a Ukrajiny. "Oceňujem záväzok Poľska voči politike diverzifikácie, ktorá je stredobodom stratégie Energetickej únie," uviedol podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Dodal, že ide o ďalší krok k posilneniu bezpečnosti dodávok pre celú strednú a juhovýchodnú Európu.