Akciový trh Saudskej Arábie po útokoch na ropné zariadenia klesol o 2,3 %

Pridajte názor  Zdroj:

15. 9. 2019 - Útoky pravdepodobne znervóznili účastníkov trhu pred očakávanou verejnou ponukou akcií ropnej firmy Saudi Aramco.

Saudskoarabský akciový trh v úvode nedeľňajšieho obchodovania klesol o 2,3 percenta, keďže krajinu postihli útoky dronmi na jej ťažobné zariadenia Abkajk a Churajs, ku ktorým sa prihlásili jemenskí rebeli húsíovia. Informoval o tom portál cnbc.com. Polovica ťažby ropy v krajine sa zastavila pre škody, ktoré po útokoch spôsobil požiar, ale obnoviť sa má v pondelok, uviedli vo vyhlásení predstavitelia saudskoarabského ministerstva energetiky.

Generálny riaditeľ saudskoarabskej ropnej firmy Aramco Amín Násir uviedol, že pri útokoch nebol nikto zranený a záchranné tímy dostali požiar pod kontrolu. Predpokladá sa však, že útoky, ktoré Rijád označil za teroristický čin proti jeho štátnej ropnej firme Saudi Aramco, znervóznili účastníkov trhu pred očakávanou verejnou ponukou akcií tejto spoločnosti. "Je veľmi ťažké stanoviť vážnosť útokov, hlavne na Abkajk. Je to nervové centrum energetickej infraštruktúry krajiny," povedala pre CNBC Helima Croftová z RBC Capital Markets. "Aj keby sa export obnovil v nasledujúcich 24 až 48 hodinách, obraz nezraniteľnosti je zmazaný," dodala.

https://www.cnbc.com/2019/09/15/saudi-stock-market-dives-crude-to-jump-after-attack-on-oil-plants.html