Nemecko chce do roka 2030 znížiť potravinový odpad o 6 miliónov ton

Pridajte názor  Zdroj:

12. 9. 2019 - Potravinový odpad v Nemecku sa má podľa plánov spolkovej vlády do roka 2030 znížiť zhruba o šesť miliónov ton.

Potravinový odpad v Nemecku sa má podľa plánov spolkovej vlády do roka 2030 znížiť zhruba o šesť miliónov ton. Vyplýva to z nových výpočtov, ktoré vo štvrtok predložilo ministerstvo pre výživu a pôdohospodárstvo.

Podľa týchto údajov v roku 2015 skončilo v odpadkoch 11,86 milióna ton potravín, z čoho zhruba 6,7 milióna ton bolo možné ušetriť. Z celkového objemu pripadá na súkromné domácnosti zhruba polovica (52 %), pri prepočte na hlavu ide približne o 75 kilogramov. Na druhom mieste skončila spracovateľská oblasť (18 %), nasledujú verejné stravovanie (14 %), pôdohospodárstvo (12 %) a veľko- a maloobchod (4 %).

Spolková vláda vo februári schválila stratégiu ministerky pre výživu a pôdohospodárstvo Julie Klöcknerovej, ktorá okrem iného stavila na spoluprácu s firmami, združeniami, spolkovými krajinami a vedcami pri vytváraní vhodných opatrení, napríklad v logistických procesoch alebo prispôsobením veľkosti porcií v reštauráciách. Majú sa definovať cieľové hodnoty, ktoré má následne každá oblasť uplatniť na dobrovoľnej báze.

Odborníčka Strany zelených Renate Künastová naproti tomu požaduje záväzné opatrenia. "K tomu patrí aj zákon proti plytvaniu ako vo Francúzsku, ktorý zaväzuje supermarkety, aby ešte požívateľné potraviny bezplatne rozdali ľuďom v núdzi alebo podporným organizáciám," vysvetlila.