Olli Rehn: Septembrové opatrenia ECB prekonajú očakávania

Diskusia 2  
Olli Rehn: Septembrové opatrenia ECB prekonajú očakávania
Zdroj: WSJ
Foto: SITA/AP


19. 8. 2019 - Európska centrálna banka (ECB) chystá na september súbor opatrení na podporu európskej ekonomiky, ktorý by mal prekonať očakávania investorov. Denníku The Wall Street Journal (WSJ) to povedal člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn. Opatrenia by podľa neho mohli zahŕňať masívne nákupy dlhopisov, ale aj zníženie základnej úrokovej sadzby.

Podľa Rehna je dôležité, aby ECB v septembri prišla s takým opatrením, ktoré bude dostatočne efektívne. "Keď pracujete s finančnými trhmi, je často lepšie prestreliť než podstreliť a skôr než zaplátať, mať veľmi silný balík politických opatrení," povedal Rehn.

Obrat v doterajšej menovej politike ECB už minulý mesiac naznačil Mario Draghi. Najnovšie komentáre Rehna ale podľa WSJ napovedajú, že tentoraz by opatrenia chystaná na septembrové zasadnutie menového výboru ECB mohli byť nad očakávanie výrazné.

Olli Rehn: Septembrové opatrenia ECB prekonajú očakávania

Hrozbu pre výhľad ekonomiky eurozóny predstavuje najmä obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou a prípadný odchod Británie z Európskej únie bez dohody. Nemecká ekonomika, ktorá je najväčšia v eurozóne, vykázala za druhý štvrťrok pokles a hospodársky rast slabne aj v ostatných krajinách, ktoré používajú euro.