Prvá veľká nemecká výletná loď získala ocenenie Modrý anjel

Diskusia 1  Zdroj:

12. 8. 2019 - Prvýkrát medzi veľkými morskými výletnými loďami sa udeľovalo označenie Modrý anjel. Získalo ho nemecké plavidlo.

Prvýkrát medzi veľkými morskými výletnými loďami sa udeľovalo označenie Modrý anjel. Získalo ho nemecké plavidlo. Loď ním označená znamená, že dosiahla najvyššiu kvalitu ochrany životného prostredia.

Toto ocenenie od spolkovej vlády dostala loď spoločnosti Aida Cruise, ktorá organizuje výletné plavby po moriach. Sídli v Rostocku. Jej plavidlo Aidanova ju dostalo za to, že bude pre pohon spaľovať skvapalnený zemný plyn (LNG).

„Želáme si, že pozitívne signály, ktoré vysiela loď, budú pôsobiť pre ochranu životného prostredia a ochranu zdravia," uviedol v pondelok predseda poroty pre ocenenie ochrany životného prostredia Ralf-Rainer Braun.

Využitie skvapalneného plynu pre pohon výletných lodí je priekopníckym činom.

Výletné lode používajú pre svoj pohon ťažkú ropu, ktorá je pre ovzdušie veľmi škodlivá.

Braun uviedol, že vzhľadom na diskusie o ochrane životného prostredia sa ocenenie pre výletné lode nezískava ľahko. Je však dôležité, že sa novými, menej škodlivými technológiami bude dariť znižovať negatívne argumenty proti tomuto odvetviu prepravy.

Wolfgang Hintzsche zo Združenia nemeckých námorných dopravných spoločností povedal, že Aidanova je desiatim plavidlom, ktoré dostalo ocenenie Modrý anjel. Doteraz ho získavali väčšinou menšie plavidlá pre cestujúcich.