USA a eurozóna smerujú k spomaleniu ekonomického rastu

Pridajte názor  Zdroj:

8. 8. 2019 - Indikátor OECD signalizujúci ekonomickú aktivitu v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch oslabil hlavne v prípade Nemecka.

Hospodárstvo krajín združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) by celkovo malo stabilne rásť, ale ekonomiky USA, Nemecka a eurozóny ako celku smerujú k spomaleniu. Vyplýva to zo zložených vedúcich indikátorov (CLI) signalizujúcich ekonomickú aktivitu v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch, ktoré zostavuje OECD. Zložený indikátor pre celú OECD v júni klesol o 0,05 bodu, ale v prípade USA oslabil o 0,09 bodu, CLI eurozóny stratil 0,13 bodu a indikátor Nemecka si odpísal až 0,24 bodu.

Pokiaľ ide o Veľkú Britániu, podľa OECD pretrváva vysoká možnosť chybného odhadu vzhľadom na neistotu súvisiacu s brexitom. Očakáva sa však, že rast ekonomiky krajiny zostane stabilný, hoci na historicky nízkej úrovni. Britský CLI v júni posilnil o 0,07 bodu. Zložený vedúci indikátor Číny tiež naznačuje stabilný rast, keďže stúpol o 0,11 bodu. Nedávne zvýšenie napätia v obchodnej oblasti však znamená vyšší stupeň neistoty ako zvyčajne.