Bratislava uzatvorila zmluvu na údržbu za viac ako 49 miliónov eur

Pridajte názor  Zdroj:

23. 7. 2019 - Bratislava chce zriadiť vlastný komunálny podnik

Vyšlo aj v REG

BRATISLAVA 23. júla (SITA) - Hlavné mesto uzatvorilo zmluvu na zimnú a letnú údržbu komunikácií, zelene a nakladania s odpadmi za viac ako 49 miliónov eur. Na základe verejného obstarávania podpísali zmluvu so spoločnosťou A.I.I. Technické služby na štyri roky s platnosťou od 2. júla 2019. „Ide o rámcovú zmluvu a tak mesto dokáže od dodávateľa objednať len tie služby a len na tom území, kde to bude reálne potrebovať,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Verejné obstarávanie bolo vyhlásené vo februári 2018 a prihlásila sa do neho len jedna firma. Zmluvná cena údržby je 49 011 486,55 eura s DPH, ale mesto si vyhradilo právo neobjednať od dodávateľa viac ako 50 percent z tejto sumy. Zámerom mesta je však zriadiť vlastný komunálny podnik, ktorý má zabezpečovať údržbu. „Podpísanie tejto zmluvy s A.I.I. vzniku komunálneho podniku nebráni, naopak, umožňuje ho. Zmluva je rámcová a umožňuje objednávať len tie služby, ktoré mesto bude reálne potrebovať, pričom ostatné služby môže postupne prenášať na komunálny podnik,“ dodal Bubla.

Bratislava musela v uplynulých mesiacoch zaplatiť pokuty za pochybenia vo verejných obstarávaniach na zimnú údržbu, ako aj za zabezpečenie starostlivosti o zeleň. Úrad pre verejné obstarávanie v oboch prípadoch zistil, že bývalé vedenie magistrátu uzatvorilo zmluvy pomocou priameho rokovacieho konania, čím bol porušený zákon. Pokuta za obstarávanie zimnej údržby bola 388 006 eur a za starostlivosť o zeleň 83 575,74 eura.