Stredoeurópske ekonomiky môžu byť zraniteľnejšie pri obchodných sporoch

Diskusia 1  Zdroj:

12. 6. 2019 - Stredoeurópske ekonomiky môžu byť zraniteľnejšie v prípade svetovej obchodnej vojny. Dôvodom je ich vysoká závislosť od zahraničného obchodu a zvlášť zameranie sa na určité priemyselné odvetvia, ako napríklad na automobilovú výrobu.

Stredoeurópske ekonomiky môžu byť zraniteľnejšie v prípade svetovej obchodnej vojny. Dôvodom je ich vysoká závislosť od zahraničného obchodu a zvlášť zameranie sa na určité priemyselné odvetvia, ako napríklad na automobilovú výrobu. Upozornil na to v stredu prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

„Obchodný model strednej a východnej Európy sa stal zraniteľným voči šokom v medzinárodnom obchode a vo finančných podmienkach,“ povedal Draghi na konferencii ECB. „Vplyv ciel by sa mohol zvýšiť, pretože veľká časť produktov počas výrobného procesu viackrát prekračuje hranice.“

„Hlavnou dlhodobou výzvou je posun smerom k vyrovnanejšiemu modelu hospodárskeho rastu a financovania, ktorý je viac závislý od domácich inovácií a vyšších investičných výdavkov, ako to bolo doteraz,“ dodal Draghi.