Maloobchodné tržby v eurozóne klesli v apríli o 0,4 %

Pridajte názor  Zdroj:

5. 6. 2019 - Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli nečakane klesli, keď pokles zaznamenali tržby z predaja potravín aj nepotravinových produktov.

Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli nečakane klesli, keď pokles zaznamenali tržby z predaja potravín aj nepotravinových produktov. Uviedol to v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Po marcovej stagnácii zaznamenali podľa úradu maloobchodné tržby v apríli medzimesačný pokles o 0,4 %. Analytici počítali s tým, že budú opäť stagnovať. Pod pokles sa podpísal predaj potravín aj nepotravinových produktov, kde tržby v obidvoch prípadoch klesli rovnako o 0,4 %.

Medziročne sa tržby zvýšili o 1,5 %, čo je najslabšie tempo rastu za štyri mesiace. V marci rast maloobchodných tržieb dosiahol 2 %.

Aj v medziročnom porovnaní je údaj horší, než očakávali analytici. Tí počítali so zotrvaním rastu maloobchodných tržieb v eurozóne na 2-percentnej úrovni.

Čo sa týka celej Európskej únie, maloobchodné tržby klesli medzimesačne o 0,3 %. Oproti aprílu minulého roka sa tržby v maloobchode EÚ zvýšili o 2,9 %.