Prudký pokles výroby elektriny z jadra dramaticky zvýši emisie oxidu uhličitého, varuje IEA

Diskusia 2  Zdroj:

28. 5. 2019 - Bez predĺženia životnosti jadrových elektrární vo vyspelých ekonomikách hrozí, že globálna produkcia emisií oxidu uhličitého vzrastie o 4 mld. ton, upozorňuje Medzinárodná agentúra pre energiu.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) varuje pred prudkým znižovaním výroby elektriny z jadra a vyspelé krajiny vyzýva, aby hľadali spôsoby ako predĺžiť životnosť jadrových elektrární. Inak hrozí, že globálna produkcia emisií oxidu uhličitého vzrastie o 4 mld. ton, tvrdí IEA v správe, ktorú zverejnila v utorok. Jadro sa na globálnej produkcii elektriny podieľa zhruba desiatimi percentami a je druhým najväčším zdrojom výroby elektriny s nízkou produkciou oxidu uhličitého po vodných elektrárňach.

Budúcnosť nukleárnej energie je však neistá, keďže rozvinuté krajiny začínajú jadrové elektrárne postupne zatvárať. Dôvodom je vysoký vek reaktorov a politické rozhodnutia o ústupe od jadra, ale aj prísnejšie požiadavky na bezpečnosť a ekonomické faktory. Ak sa nič nezmení, môžu vyspelé ekonomiky vrátane USA, Kanady, Európskej únie a Japonska do roku 2025 stratiť 25 percent jadrovej kapacity a do roku 2040 až dve tretiny, varuje IEA.

Kapacita veterných a solárnych elektrární sa za posledných 20 rokov v rozvinutých krajinách zvýšila o 580 gigawattov (GW). V horizonte nasledujúcich 20 rokov by však bolo potrebné pridať takmer päťnásobok tohto objemu. Tak dramatický nárast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov by znamenal vážne výzvy pri integrovaní nových zdrojov do širšieho energetického systému. Transformácia smerom k čistej energii by si zároveň v rozvinutých krajinách v rovnakom období vyžiadala dodatočné investície vo výške 1,6 bilióna USD, čo by pre spotrebiteľov znamenalo vyššie účty za elektrinu, tvrdí IEA.

https://www.iea.org/newsroom/news/2019/may/steep-decline-in-nuclear-power-would-threaten-energy-security-and-climate-goals.html?fbclid=IwAR2cZIsleWx9-uaB8EN2bD21h1NigL-U-vMwBd5UpgxShzvcalOqrtmMfS0