USA čoskoro zavedú sankcie na firmy v projekte Severný prúd 2

Diskusia 2  Zdroj:

21. 5. 2019 - Spojené štáty už čoskoro schvália zákon, ktorý zavedie sankcie pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Severný prúd 2.

Spojené štáty už čoskoro schvália zákon, ktorý zavedie sankcie pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Severný prúd 2. Povedal to americký minister energetiky Rick Perry.

"Nie je to ďaleko," uviedol v Kyjeve v súvislosti s plánovaným schválením návrhu zákona Perry, ktorý sa zúčastnil na inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

S projektom plynovodu Severný prúd 2 nesúhlasia okrem USA ani mnohé európske štáty, najmä zo strednej Európy a Pobaltia. Podľa nich tento projekt, ktorý obchádza Ukrajinu aj pobaltské krajiny, iba zvýši závislosť Európy od ruského plynu.

"Opozícia voči Severnému prúdu 2 je v USA stále veľmi vysoká," citovala Perryho agentúra Reuters. "Senát amerického Kongresu by mal čoskoro návrh zákona schváliť. Následne ho plánuje schváliť i Snemovňa reprezentantov, ako aj prezident," dodal.

Kremeľ reagoval, že takýto krok predstavuje akt nekalej súťaže. "To je neprijateľné, ako pre nás, tak pre mnohé krajiny Európskej únie," povedal v reakcii na vyjadrenia Perryho hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.