Mzdy aj zamestnanosť v Británii za 3 mesiace vzrástli

Pridajte názor  Zdroj:

16. 4. 2019 - Platy britských zamestnancov za tri mesiace do konca februára 2019 vzrástli najstrmšie za vyše jednu dekádu.

Platy britských zamestnancov za tri mesiace do konca februára 2019 vzrástli najstrmšie za vyše jednu dekádu. Počet nezamestnaných sa mierne znížil, vďaka novým pracovným miestam. Informoval o tom v utorok štatistický úrad ONS.

To naznačuje, že firmy pre neistotu spojenú s brexitom uprednostňujú vytváranie nových pracovných miest pred dlhodobými investíciami do zariadenia.

Podľa ONS sa priemerná mzda vrátane odmien v období december - február zvýšila medziročne o 3,5 %. To bolo najväčšie tempo jej rastu od polovice roka 2008, aj keď v samotnom februári sa mierne spomalilo. Analytici takýto výsledok očakávali.

Priemerná mzda bez odmien stúpla oproti predchádzajúcemu roku o 3,4 %, čo je tiež v súlade s odhadmi. Tempo rastu miezd je ale stále pomalšie ako 4 % pred finančnou krízou spred vyše desiatich rokov.

Po očistení o infláciu vzrástli mzdy vrátane odmien v sledovanom období o 1,5 %, najviac od leta 2016.

Počet nezamestnaných za tri mesiace do konca februára klesol o 27.000 na 1,34 milióna. Aj počet ľudí, ktorí majú prácu, sa tiež prakticky nezmenil a dosiahol rekordnú úroveň 32,7 milióna.

Miera nezamestnanosti Spojeného kráľovstva na úrovni 3,9 % je najnižšia od konca roku 1975.

"Trh práce je stále silný, pričom počet zamestnaných ľudí naďalej rastie," uviedol Matt Hughes z ONS.