Obchodné konflikty ohrozujú krehkú globálnu ekonomiku, varuje šéfka MMF

Pridajte názor  Zdroj:

12. 4. 2019 - Kľúčové je vyhnúť sa zlej politike a to sa osobitne týka obchodu, uviedla výkonná riaditeľka MMF v súvislosti so spomalením svetového hospodárstva.

Keďže rast globálnej ekonomiky sa spomaľuje a mnohé krajiny zápasia s vysokými dlhmi, teraz nie je čas na ekonomické škody spôsobené obchodnými vojnami, upozornila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF). "Kľúčové je vyhnúť sa zlej politike a to sa osobitne týka obchodu," povedala vo štvrtok výkonná riaditeľka MMF Christine Lagardeová na otvorení jarného zasadania fondu a Svetovej banky, ktorá je jeho sesterskou organizáciou.

Medzinárodný menový fond tento týždeň zhoršil prognózu rastu ekonomiky USA, Európy, Japonska aj celkového globálneho hospodárstva. Ekonómovia fondu očakávajú, že globálny ekonomický rast sa v tomto roku spomalí na úroveň 3,3 percenta z vlaňajších 3,6 percenta. Predpokladá sa, že svetový obchod posilní iba o 3,4 percenta, čiže jeho rast oslabí z úrovne 3,8 percenta v roku 2018.

Napriek zhoršujúcemu sa výhľadu však šéfka MMF poznamenala, že finančné trhy v tomto roku posilňujú na základe optimizmu prameniaceho z riešenia neduhov globálnej ekonomiky. Napríklad americký Federálny rezervný systém zastavil zvyšovanie úrokov, aby poskytol ekonomike USA čas na posilnenie. Okrem toho rastú nádeje, že Washington a Peking urovnajú svoje spory v obchodnej oblasti.