Bankové fúzie sú efektívnym nástrojom na zníženie nákladov

Pridajte názor  Zdroj:

19. 3. 2019 - Bankové fúzie sú v Nemecku efektívnym nástrojom na zníženie nákladov. Ale každá takáto dohoda o zlúčení si bude vyžadovať udržateľný obchodný model.

Bankové fúzie sú v Nemecku efektívnym nástrojom na zníženie nákladov. Ale každá takáto dohoda o zlúčení si bude vyžadovať udržateľný obchodný model. Vyhlásil to v utorok člen predstavenstva Bundesbank Joachim Wuermeling.

Jeho komentár prichádza len niekoľko dní po tom, čo Deutsche Bank a Commerzbank v nedeľu (17. 3.) potvrdili rokovania o fúzii, po mesiacoch špekulácií. Wuermeling bez toho, aby menoval Deutsche alebo Commerzbank, dodal, že úrady pre dohľad budú pri hodnotení návrhov na fúzie neutrálne a nikdy ich nebudú aktívne iniciovať.

"Fúzie si vyžadujú životaschopný a udržateľný obchodný model," povedal Wuermeling na konferencii. "Predpoklady a projekcie v predložených podnikateľských plánoch budú preto dôkladne analyzované," dodal.

Možné zlúčenie Deutsche Bank a Commerzbank vyvolalo skepticizmus, keďže oba finančné ústavy prechádzajú rozsiahlym procesom reštrukturalizácie. To vyvoláva otázniky, ako by integrovali nového partnera. Deutsche Bank pritom vlani dosiahla svoj prvý ročný zisk za tri roky a snaží sa znížiť rizikovejšie investície aj počet zamestnancov a zmodernizovať počítačové systémy.

Commerzbank, ktorá sa dlhodobo spoliehala na stabilné pôžičky nemeckým malým a stredným podnikom, musela odpísať miliardy zlyhaných úverov. V minulom roku však dosiahla zisk 865 miliónov eur.

Bankový expert Wolfgang Gerke povedal v televízii n-tv, že ich zlúčenie nedáva "absolútne žiadny zmysel", pretože obe si nesú na pleciach veľkú záťaž.