Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

Diskusia 13  
Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato
Zdroj: Reuters;ČTK
Foto: SITA/AP


11. 2. 2019 - Zo slamy zlato? Je to len snaha udržať sa pri moci za každú cenu.

Najúspešnejšie finančné operácie Venezuely sa v posledných rokoch neodohrávali na Wall Street, ale v primitívnych baniach na juhu krajiny. V čase kolapsu tamojšej ekonomiky sa vybralo do džungle 300 000 ľudí, aby tam v provizórnych podmienkach ťažili horninu obsahujúcu zlato. Svojimi lopatami a krompáčmi podporujú ľavicovú vládu prezidenta Nicolasa Madura.

Podľa údajov centrálnej banky vláda od roku 2016 odkúpila od týchto "baníkov" 17 ton zlata v hodnote asi 650 miliónov dolárov, napísala agentúra Reuters. Baníci platení bezcenným venezuelským bolivarom vláde obstarávajú tvrdé platidlo, za ktoré sa nakupujú potrebné potraviny a ďalší tovar.

USA sa snažia sankciami Madurovi znemožniť používať zlato na udržanie sa pri moci. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Britániu, aby nevydala Venezuele jej zlaté rezervy v hodnote 1,2 miliardy dolárov uložené v Bank of England. USA tiež pokarhali investičnú firmu z Abú Zabí za nákup venezuelského zlata a podobne postupujú aj v prípade ďalších. Madurov zlatý program je známy, nie však to, ako funguje.

Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

Agentúra Reuters oslovila 30 ľudí, ktorí ale odmietli zverejniť svoje mená. Sú medzi nimi baníci, sprostredkovatelia, obchodníci, vedci, diplomati aj vládni činitelia. Pomohli objasniť zúfalý experiment Venezuely. Americké sankcie dopadli na jej národný ropný priemysel a ochromili jej možnosť požičiavať si. Oficiálne ťažbu zdecimovalo znárodnenie. Preto Maduro ponecháva amatérov drancovať minerálne bohatstvo bez regulácie a štátnych investícií.

José Aular ochorel počas ťažby pri brazílskej hranici päťkrát na maláriu. Pracuje 12 hodín denne, vláči vaky so zeminou k mlynu, v ktorom sa pomocou jedovatej ortuti vymývajú kúsky zlata. Bežné sú úrazy, strieľanie a lúpeže. Podľa Aulara vláda o pomeroch dobre vie.

Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

Väčšinu svojho zlata Venezuela predáva tureckým rafinériám a časť výnosu využíva na nákup tovaru. Základom Madurovho dotovaného potravinového programu sú turecké cestoviny a sušené mlieko. Vlani obchodná výmena medzi oboma krajinami vzrástla osemkrát.

Zlatý chodník začína na miestach, ako je La Culebra, izolovaná oblasť v džungli na juhu krajiny. Stovky mužov tu pracujú v podmienkach zodpovedajúcich 19. storočiu. Ťažia zeminu v ručne vyhĺbených tuneloch a vyťahujú ju von kladkami. Odpad sa hromadí v oblasti krehkého lesného ekosystému, rozmáhajú sa choroby šírené komármi. Baníci sa sťažujú na vydieranie vojakov, počet vrážd je v porovnaní s priemerom sedemnásobný.

Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

José Rondon prišiel v roku 2016 s dvoma synmi zo severovýchodnej Venezuely, pretože nemohol prežiť zo mzdy vodiča autobusu. Dohromady mesačne vyťaží desať gramov zlata, ale aj to je dvadsaťnásobok toho, čo by zarobili doma. Nugety jazdí predať do mesta El Callao. Väčšina kupujúcich nemá licenciu a pracuje v prepchatých obchodíkoch s poplašným zariadením a oceľovými dverami. Jhony Diaz licenciu má, nakupuje od obchodníkov a predáva každé tri dni centrálnej banke. Vzhľadom k neustále padajúcej hodnote bolivaru, štát dáva príplatky, aby sa vôbec oplatilo zlato predávať vo Venezuele a nie ho pašovať von za doláre. Obchodníci, ktorí predávajú Diazovi, si odvážajú do zlatokopeckých miest balíky hotovosti, aby zaplatili baníkom. Tí si nakúpia jedlo a zvyšok posielajú domov.

Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

Zlato, ktoré je už v rukách vlády, sa roztaví v štátnej banskej spoločnosti Minerven a potom sa presúva do sejfov centrálnej banky v Caracase. Neohreje sa tam ale dlho, venezuelské zlaté rezervy sú najnižšie za 75 rokov. Vláda zlatom platí svoje účty a podľa vládneho zdroja je hlavným partnerom Turecko.

Trumpov zákaz nakupovať venezuelské zlato platí len pre občanov a firmy z USA. Ankara americké ministerstvo financií uistila, že všetky jej obchody s Caracasom sú legálne. V roku 2016 Venezuela oznámila, že turecké aerolínie začnú prevádzkovať priame lety medzi Caracasom a Istanbulom, čo prekvapilo, pretože dopyt po spojení medzi oboma krajinami nie je veľký. Podľa údajov lietadlá prevážajú nielen pasažierov. Od začiatku roka 2018 začala venezuelská centrálna banka prevážať do Istanbulu zlato. Len niekoľko týždňov predtým bol Maduro na návšteve v Turecku. Vlani sa previezlo zlato za 900 miliónov dolárov, ako vyplýva z tureckých obchodných správ.

Zúfalý experiment: Bezcenné papieriky menia za zlato

Centrálna banka predáva amatérsky ťažené zlato tureckým rafinériám, výťažok ide do venezuelskej rozvojovej banky Bandes a je určený na nákup tureckého tovaru. V decembri dorazilo do prístavu La Guaira 54 kontajnerov s tureckým sušeným mliekom z Turecka.

Aj kritici priznávajú, že sa Madurovi podaril trik, dokázal zo slamy vyrobiť zlato. "Temné operácie a nezvyčajný mechanizmus obchodnej výmeny patrí k tomu málu, čo Madurovi ešte zostalo. Je to zúfalá snaha udržať sa pri moci za každú cenu," povedal opozičný poslanec a ekonóm Angel Alvarado.