Dopyt po finančných službách v Británii klesol

Dopyt po finančných službách v Británii klesol, prvýkrát za päť rokov, a neobjavili sa ani žiadne náznaky zlepšenia. Dôvodom je neistota v súvislosti s brexitom a vývojom ostrovnej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v pondelok zverejnili poradenské spoločnosti CBI a PwC.
Ziskovosť v sektore, ktorý sa najviac podieľa na príjmoch z firemných daní v Británii, za tri mesiace do konca decembra 2018 opäť stagnovala, už tretí štvrťrok po sebe.
Na prieskume sa zúčastnilo 84 firiem, ktoré očakávajú, že dopyt po ich službách sa bude aj v priebehu tohto štvrťroka (január-marec) ďalej znižovať. Predpovedajú tiež, že ich zisk v aktuálnom kvartáli klesne, prvýkrát za tri roky.
„Kombinácia makroekonomickej neistoty a neistoty ohľadom brexitu, regulačných predpisov a výkyvov na globálnych trhoch si vyberajú daň v sektore finančných služieb v Spojenom kráľovstve,“ povedala Rain Newton-Smithová, hlavná ekonómka CBI.
Britský parlament bude v utorok (15. 1.) hlasovať o dohode o tzv. rozvode s Európskou úniou (EÚ) a očakáva sa, že ju odmietne, Takýto výsledok len predĺži neistotu v ostrenom finančnom sektore.
Mnohé banky, poisťovne a správcovia aktív, ktorí vyžívajú Britániu ako svoju základňu pre podnikanie v EÚ, si už otvárajú pobočky v bloku, aby mohli pokračovať v činnosti, ak by Británia v marci vystúpila z bloku bez dohody.
Prieskum odhalil „stratu dynamiky“ u investičných manažérov, ktorí vykázali najvýraznejší pokles aktivity od finančnej krízy pred desiatimi rokmi.
Veľká väčšina firiem, ktoré spravujú aktíva, v prieskume uviedla, že sú menej optimistické, pokiaľ ide o ich vyhliadky v nadchádzajúcich mesiacoch.

Súvisiace články

Aktuálne správy