Rozpočtová situácia v Taliansku zvyšuje obavy o udržateľnosť dlhu

Rozpočtová kríza v Taliansku opätovne zvyšuje obavy o udržateľnosť verejného dlhu v krajine. Zároveň rastie riziko z možného rozšírenia otrasov aj na ďalšie trhy. Povedal to v pondelok viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos.
Potom, ako sa Rím dostal do sporov s Európskou komisiou za jeho výdavkové plány na budúci rok, ECB dala jasne najavo, že nebude talianskej vláde pomáhať znižovať náklady na obsluhu dlhu. Rozhodnutie talianskej vlády zvýšiť v budúcoročnom rozpočte deficit výrazne nad plány predchádzajúcej vlády totiž viedlo k rýchlemu rastu výnosov talianskych dlhopisov.
„V Európe opäť zaznamenávame obavy o udržateľnosť dlhu,“ povedal de Guindos s tým, že najväčšie obavy sú momentálne spojené s Talianskom vzhľadom na jeho úroveň štátneho dlhu a politické napätie súvisiace s rozpočtovými plánmi vlády. Podľa neho „ostrá“ reakcia trhov na rozpočtové plány talianskej vlády zvýšila obavy aj v súvislosti s bankami, keďže tie vlastnia veľký objem talianskych dlhopisov, ktorých hodnota v reakcii na kroky vlády išla nadol.
Európska komisia dala Taliansku čas do utorka (13. 11.) na predloženie nového návrhu budúcoročného rozpočtu, ale vyjadrenia Ríma v posledných dňoch nenaznačujú, že by talianska vláda mala v pláne ustúpiť. To by mohlo viesť k eskalácii sporu s Európskou komisiou a sankciám. Problémy by sa následne mohli rozšíriť aj na ďalšie trhy. „Zatiaľ je riziko nákazy obmedzené, do budúcnosti sa však nedá vylúčiť,“ povedal.
Okrem dlhu ďalším rizikom sú obchodné spory a prípadné zhoršenie vývoja americkej ekonomiky. Dôvodom je fakt, že súčasná expanzia v USA je podstatne dlhšia, než to bolo bežné v minulosti.

Súvisiace články

Aktuálne správy